Home Page
24.06.2019
24.06.2019
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
HANDAN ALDOĞAN
SANATÇILAR
Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız
Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız

1974 İstanbul doğumlu.

2001 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik&Cam bölümüne girdi.

İlk yıllarını okuldaki değerli hocalarından aldığı bilgiler doğrultusunda sürdürdü. Cam Ocağı Vakfının açmış olduğu cam ve sanat merkezinde hafta sonları takı ve kalıpla cam şekillendirme atölyelerinde asistanlık yaptı.

2005 yılında Şişecam’ın Türkiye’nin en büyük, el imalatı yapan cam fabrikası olan Paşabahçe Denizli Cam Fabrikasında Sıcak cam üzerine staj eğitimi aldı. Camın oluşumu, kimyasal ve fiziksel yapısı, Hammaddeleri, camın ergitilmesi, cam şekillendirme prosesleri (döküm, presleme, üfleme vb.), kalıplar, kalıpların çeşitleri ve yapıları, tavlama teorileri ve daha birçok bilgi beslenmesini buradan yaptı. Okul dönemi boyunca çeşitli fuar ve workshoplara katıldı Haziran 2006’da Üniversiteden derece ile mezun oldu. Ağustos 2006’da “Camkanatlar” adını verdiği Cam Sanat Tasarım Atölyesini kurdu.
Halen atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

Handan Aldoğan’ın Cam Sanat Vizyonu;

Başlangıçta, daha önce sadece pencere camı, ev ve mutfak eşyası olarak görmeye alıştığımız camın; akıl almaz şekillerde de dekorasyonumuzun bir parçası olabileceğini kanıtlamak ilk hedefimiz oldu. Bunun için önce kullandığımız eşsiz malzeme olan camın yapısını ve tarihini öğrendik. Daha sonra ise camın yapısındaki karmaşalık ve gizemin insanı daha da öğrenmeye, daha da hayran olmaya ittiğini gördük.

Bu bilgi, ilgi ve beceri birikiminin ışığında sanata cam ile yön verebilmek istedik. Kendi iç dünyamızdaki bilinmezleri, sorguları, duyguları, böylesine şeffaf, böylesine doğal, böylesine hassas, böylesine kırılgan, böylesine dirençli, böylesine zarif, böylesine mükemmel bir malzemeyle dışa vurmak istedik.

Cam büyülü bir malzemedir. Karsımıza ne şekilde çıkarsa çıksın, soğuk ya da sıcak, renkli ya da renksiz, mat ya da parlak, düz ya da dokulu ve daha birçok çeşitte ve şekilde. Hiç fark etmez ona en ufak fiziksel ya da göz temasınız olduğu anda sizi bir yerlere, bir şeyler yapmaya oluşturmaya iter.

Lütfen bizi takip ederek bu teması sağlayın…

Katıldığı etkinlikler/Sergiler

  • 2001 - Akmerkez vitrin düzenleme yarışması 3. sü
  • 22 Şubat 2006- KÜYAD Sanat Galerisi, kişisel Cam sergisi.
  • 3 Mayıs 2006 - İstanbul Deniz Müzesi Sanat Galerisi, “Buluşma” başlığı adı altındaki karma sergi
  • 1 Aralık 2007 - Eskişehir Çağdaş Cam Sanatçıları Sergisi
  • 6 Haziran 2008 - İzmir Çağdaş Cam Sanatçıları Sergisi
  • 7 Kasım 2008 - Antalya Çağdaş Cam Sanatçıları Sergisi
  • 19 Haziran 2009 - İstanbul Mısır Konsolosluğu Kültür Merkezi Karma Sergisi
  • 04 Ağustos 2009- Moda Deniz Kulübü Grup Sergisi
  • 11 Aralık 2009- İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Cam Dostları Grubu Sergisi
  • 11 Haziran 2010 – Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi / Sanatsal Cam Sergisi