Home Page
21.09.2020
21.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
CANAN ORAN
SANATÇILAR
CANAN ORAN

Ankara doğumlu olan sanatçı, Gazi Üniversitesi Resim-Grafik bölümünü bitirdikten sonra Ankara Vakko mağazasında, ipek pentür öğretmenliği ile çalışmalarına başladı. Batı tarzında yaptığı yağlı boya ve ipek desenleme çalışmaları sırasında Osmanlı süsleme sanatıyla tanıştı. Vakko' da öğrencileri ile açtığı ilk karma sergisinde Osmanlı İpek pentür eserleri yoğun ilgi gördü.

Daha sonra bir tutku haline dönüşen çalışmalarının sonucunda, Ankara'da birçok karma ve kişisel sergi açtı. "Güzellik ayrıntılarda gizlidir" felsefesine inanarak geleneksel Türk sanatlarını izleyiciye tanıtmak ve genç kuşaklara aktarmak temel hedefi oldu.

Desenlerin yüzyıllar ötesinden günümüze gelen ahenkli renklerini, ince ve zarif çizgilerini , tarihin altınla buluşmasını ipeklerinde ve ahşap üzeri çalışmalarında vurguladı. Uzun yıllar Osmanlı süsleme sanatı üzerine çalışan sanatçı , yurt dışında özellikle yaşamının oniki yılını geçirdiği Almanya'da Osmanlı süsleme sanatındaki çalışmalarına devam etmiş ve bir çok sergi açmıştır.

Çalışmalarını Antalya'da sürdüren Oran, Antalya ve Alanya'da otel dekorasyonlarının yanı sıra , Antalya Serik'de bulunan sanatçı barınağının iç ve dış Osmanlı bezemelerini yapmıştır. 2007 yılında ise Antalya Valilik binasının odalarını ekibiyle beraber 16. yüzyıl kalemişi örnekleriyle bezemiştir.