Home Page
24.06.2019
24.06.2019
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
JOZİ LEVİ
SANATÇILAR
JOZİ LEVİ

13 Haziran 1956 yılında İstanbul'da doğdu. 7 yaşında klasik piano dersleri almaya başlayarak müzikle tanıştı. 12 yaşında klasik müziğe ve derslere veda edip, pop ve rock tarzı müziklere ilgi duyarak org çalmaya başladı. Vurmalı çalgılara olan merakı ise Carlos Santana etkisi ile, (o yıllarda) başlamıştı. Lise yıllarında Jazz, Brezilya ve Latin müzikleri ile kaynaşmaya başladı. İngiltere'de geçirmiş olduğu 5 yıllık yüksek öğrenim sırasında okul konserlerinde, Türkiye'de de Jazz Junior grubunda Fender Rhodes electric piano çalarak yer aldı.

Fırsat buldukça vurmalı çalgılar toplamaya, kendi çabaları ile öğrenmeye ve çalmaya başladı. İngiltere'de Brunel Üniversitesi'nden elektrik ve elektronik mühendisi olarak mezun olup, Türkiye'ye döndüğünde birkaç Brezilya vurmalı çalgısını çalmaya başlamıştı. İlerleyen yıllarda sadece amatör olarak müzikle ilgilenmesine rağmen bu yıllarda Paco de Lucia'nın ekibinde bass gitarist olan Carlos Benavent ve saksafoncu Jorge Pardo ile dostluklar kurarak onlarla birlikte İstanbul'da birkaç Jam Session'da yer almıştır.

Profesyonel olarak müzik yaşamına Uğur Yücel'in etkisi ile atılmış, 1992'de Uğur Yücel & Sezen Aksu Show ve ardında da 3 yıl boyunca Kayahan'ın konser ve albüm çalışmalarında yer almıştır. Rastlantı eseri tanıştığı Brezilya'nın ünlü müzisyenlerinden olan Cyro Batista ve Marcos Silva'dan Brezilya vurmalı çalgılar teknikleri konusunda birkaç şey öğrendi.

1996 yılında Ercüment Vural ile bir araya gelerek Pasaporte Latino'yu kurdu ve Eylül 2002'de grup dağılana kadar kurucu üye ve grubun percussionist'i olarak müzik kariyerini sürdürdü. Yine aynı yıllarda Emin Fındıkoğlu ve Detant grubu projesinde konuk müzisyen olarak yer alarak Akbank Jazz Festivali ve İstanbul Jazz Festivali'ne katıldı.

2003 yılı içerisinde Bate Bumbo Brezilya vurmalı çalgılar topluluğunu lanse etti. DJ alt yapı müzikleri eşliğinde Elektronika, Latin house, Tribal house vb. müzik türlerini vurmalı çalgılarla birleştirdi. Tamamen unplugged ve sadece Brezilya'nın Samba Batucada ritmlerinin çalındığı repertuarlar oluşturdu. Aynı yıl Önder Focan Latin & Funk Project grubunda da birkaç konser bazında çaldı.

Bu sırada Dış Ticaretle uğraşmakta olup aynı zamanda da kurucu ortağı olduğu Ayhan Sicimoğlu ile All Stars grubunda piano ve vurmalı çalgılar ve yine kurucu ortağı olduğu Cuba@n-ist grubunda da vurmalı çalgılar çalmakta ve Bate Bumbo projesini sürdürmektedir.