Home Page
23.04.2019
23.04.2019
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
TALİN BÜYÜKKÜRKÇİYAN
SANATÇILAR
TALİN BÜYÜKKÜRKÇİYAN

Talin Büyükkürkçiyan 1995-98 yılları arasında Tiyatro Araştırma Laboratuarı (TAL Dans'da) Mustafa Kaplan'dan dans ve doğaçlama dersleri aldı. Kaya İlhan, Geyvan Mc Millen, Aydın Teker'le modern dans teknikleri ve dans anatomisi çalıştı. 2002 yılında Hollanda/Arnhem Sanat Akademisi Çağdaş Dans Bölümünden (EDDC) mezun oldu.

Eva Kaczag'dan Tai-Chi, Chi-Kong, Meridyen Esneme Hareketleri, Tony Tacher'dan Alexander Tekniği dersleri aldı. Vim Vandekeybus, Joao da Silva, Charlotte Boyer, Kurt Koegel, Martin Sondrekamp'la çalıştı. Ester Gal ve Scoth Wells'den Kontak Doğaçlama, David Zambrano'dan doğaçlama dersleri aldı. Angus Balbernie ve Mimi Goese'yle tiyatro-performans üzerine çalıştı. Kendi projelerinin yanısıra, Angus Balbernie, Lissa Penti, Charlotte Boyer, Christina Ferenz, Emre Koyuncuoğlu ve Ayla Algan'ın projerini Alexandropolis, Düsseldorff, Amsterdam, Arnhem,Faro, Erivan ve İstanbul'da sundu.

14. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında "Sandalyeler" projesinde yer aldı. 6.ODTÜ Çağdaş Dans Festivali kapsamında, "Tek Başına" , 3. Tünel Sanat Festivali kapsamında, "II.Bahçe", Maya Sahnesinde yap-boz, 2. Tünel Festivali kapsamında, "I.Sahne" isimli dans gösterilerini sundu.Bilgi Üniversitesi, Akademi İstanbul, Dans Buluşma, Hayart Sanat Merkezi, Mekan , Çatı Stüdyosu ve Wood's View Ana Okulu'nda Çağdaş Dans, Meridyen Esneme Hareketleri ve Yaratıcı Dans Dersleri verdi. Ağustos 2005'de Amsterdam'da Kültür Yönetimi Yaz Üniversitesi Programına , Eylül ayında Portekiz Faro'daki a sul dans festivaline, Kasım ayında ise Düsseldorf Tanz Haus'da "Der Nieuwe Orient" Festivali kapsamındaki koreografi laboratuarına katıldı.

Bilgi Üniversitesi, Akademi İstanbul, Mekan Stüdyo, Kadir Has Üniversitesi, Dans Buluşma'da çağdaş dans, Kemer Coutry'deki Hayart Sanat Merkezi, Yüzyıl Işıl, Alev Okulları, Galatasaray İlköğretim okulu, Wood's View ve Serenad Yuvalarında "Yaratıcı Dans" dersleri verdi. Atölyeler bölümümüzden "Çocuklar için Yaratıcı Dans", "Meridyen Streching", dersleriyle ilgili ayrıntılı bilgi alınabilir.


Zihinsel Engelli çocukların eğitimine destek:

1996 yılında Boston Massachusets'deki Westwood Ana Okulunda zihinsel engelli ve engeli olmayan çocukların eğitiminde gönüllü olarak çalıştı. Her gün diğer çocuklarla birlike aynı okula giden zihinsel özürlü çocuklar eyalet tarafından küçük yaşta topluma kazandırılmaya çalışılıyor. Diğer çocuklarla aynı sıraları paylaşan çocuklar engeli olmayan çocuklar tarafından o yaşlardan itibaren benimseniyorlar. Bunun faydalı olacağını düşünen eyalet böyle bir uygulamayı yürürlüğe koyarken zihinsel engeli olan her çocuğun bir yardımcı öğretmen tarafından igilenilmesi gerektiğini fark edip her engeli olan çocuğa bir ek öğretmen atıyor.Talin Büyükkürkçiyan bir süre için bu öğretmenlik görevini üstlendi. Bu öğretmenler engeli olan bir veya birkaç çocukla ilgilenirken bu çocukların diğer çocuklarla olan iletişimini de düzene sokmalarına yardımcı oluyor.