Home Page
15.04.2021
15.04.2021
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
ERMAN EZGİN
SANATÇILAR
Erman Ezgin

Ona dans hayatın ne zaman başladı diye sorduğunuzda alacağınız yanıt "Çocukluğumda Elvis Presley ve Boney M'i dinleyemeye başladığım 70'li yılların sonudur" der.

1973 doğumlu. Endüstri Teknik Lisesi Elektrik Bölümü ve Dumlupınar Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Bir profesyonel olarak dans hayatına devam etmeye karar vermeden önce ’ki bu esnada dansçı olarak hayata devam ediyordu, işletmeci ve şantiye şefi olarak çalıştı.

İstanbullu olan Ezgin üniversiteyi şehir dışında okuduğundan o yıllarında ilk aşkı rock'n roll için İstanbul'a gidip gelirken başlayan süreçte uluslararası latin danslarında Ethem Canbolat ile rumba, cha-cha, jive çalıştı. Metin Yazır ile Arjantin tango çalıştı ve ilk workshop organizasyonlarını gerçekleştirdi. Imedh, Mariana Graciotti, Raul Benitez gibi önemli tango eğitmenleriyle çalışmalarını devam ettirdi ve organizasyonlar düzenledi.

Ülkemizde özellikle salsa dansı ve sosyal latin danslarının varlığı onun girişimleri ile hayat buldu. Dünya'da bu dans stilleri ile ilgili bir okul yoktu. Bu nedenle Kolombiyalı Carlos Paz ile Türkiye'deki ilk salsa workshoplarını organize etti.

Akabinde ustalardan dans eğitimi almak için Londra'ya gitti. Super Mario (One Milion Moves Man), Lion Rose, Susana Montero’ la beraber çalıştı ve Pinaple Academy de dans eğitmleri aldı. Dönüşünde bir çok workshop organize etti ve Hülya Avşar, İpek Tuzcuoğlu gibi isimlerle sahne çalışmaları yaptı. Sonraki süreçlerde eğitimlerini yurtdışındaki eğitmenlerle sürdürdü. New York Madison Square Studio’da Franklin Diaz ile tanıştı. Diaz ile Flamenko ve Salsa New York Style çalışmaları yaptı. Onu Türkiye’ye üç aylık bir çalışma programı için İstanbul’a getirdi. İsviçre IDO nun dans şampiyonası organizasyonu (İsviçre Blue Moon dans studyosu sponsorluğunda), Bulgaria International Salsa Congress gibi dansla ilgili eğitim ve araştırma çalışmalarında bulundu ve halen çalışmalarına devam etmektedir.

2006 yılında Galata’da İstanbul Dans Merkezini kuran Ezgin yetkin dans eğitmeni kadrolarını biraraya getirdi. Sayısız dansçı yetiştirmesinin yanısıra, yarışma organizasyonları, performanslar, dans gösterileri, yarışma koreografileri ve dallarında önemli sanatçıların katıldığı workshoplar organize etti. Kişisel gelişim çalışmalarını, dans eğitmenliği ile birleştirdi. Eğitim amaçlı çalışmalarının temelini “Follow & Lead” tekniği üzerine kurdu. Bu teknikle dansın kişisel gelişimde oynadığı temel rol üzerine aktarımlar yapmaktadır.

Kendi geliştirdiği ve dünyada örneğine çok az rastlanan coaching-kurumsal gelişim projelerinde iletişim aracı olarak dansı kullanmaktadır. Şirketlere özel bölümümüzden ‘Dans ve Hareketle 1 Takım Çalışması’, ‘Dansla Akıcı Liderlik ve Yöneticilik ‘ projelerinin detaylarına ulaşılabilir.

Bir sosyal sorumluluk olarak “Görme Özürlüler Dans Ediyor” projesi içinde körleri salsa’dan, tango’ya ve pop danslara kadar geniş bir yelpazede dans eder hale getiren Ezgin farklı ve yenilikçi çalışma teknikleri kullanıyor.

Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nun ilk kurul üyelerindendir. Salsa dansını ülkemize getirmek-tanıtmak, dünyanın en büyük dans organizasyonlarından biri olan IDO’ ya ( International Dance Organization ) Türkiye’nin ilk geçici üyeliğini yaptırmak gibi dansta birçok ilke imza atmıştır.

Çalışmalarından bazı örnekler :

 • Türkiye’de bilinen tek, dünyada ise toplamda beş örnekten biri olan dans ve hareketle coaching projelerinin üreticisi ve uygulayıcısı.

 • ANS Production, Avea, Beymen, Metro Grosmarketler, Kopaş Kozmetik, The Marmara Hotel ve Universal Müzik gibi birçok kuruma sunulan dans ve hareket çalışmaları

 • İ.T.Ü. , Bilgi Üniversitesi, Yıldız, Maltepe Üniversiteleri dans ile ilgili çalışmalar.

 • Türkiye’de örneği olmayan ve herkesin her müzikte dans edebilmesine yönelik “Dans Hazırlık” sınıfı projesinin üreticisi ve uygulayıcısı.

 • Amerika, İtalya, Arjantin, Hollanda, İngiltere, Yunanistan, İsviçre gibi ülkelerden ustalarla uluslar arası önemde yurt dışı bağlantılı birçok workshop

 • Hülya Avşar – Koreografi, eğitim ve partnerlik

 • İpek Tuzcuoğlu - Koreografi, eğitim ve partnerlik

 • Gökhan Özen – Eğitim

 • Türkiye’deki ilk özel IDO (International Dance Organization ) organizasyonu ve Türkiye’nin geçici üyeliğinin yapılması - Organizatör.

 • Türkiye II.’si - IDO 2003 Dünya Salsa Kupası Türkiye Ön Elemesi ( Koreograf – Eğitmen )

 • I. Salsa Cumhuriyet Kupası - Organizatör