Home Page
19.07.2024
19.07.2024
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Blues Sahnesinin Balkanlardan Parlayan Yıldızı: ANA POPOVIC

Blues sahnesinin son dönemde çıkardığı en önemli kadın gitaristlerinden Yugoslav sanatçı Ana Popovic, 2 konser vermek için ülkemize geliyor. 21 ve 22 Mayıs tarihlerinde İstanbul Jazzcenter’da konser verecek olan Popovic, caz ve blues alanında hatırı sayılır ödüllerin de sahibi olan bir isim.

Blues Sahnesinin Balkanlardan Parlayan Yıldızı: ANA POPOVIC

Blues, ABD’ye hatta orada yaşayan siyahilere özgü bir müzikken 60’larda İngiltere’ya oradan da Avrupa’ya yayılmış bir müzik türü. Günümüzde ise Avusturalya’dan Balkanlara kadar her yandan bu türün ustaları bir bir kendini gösteriyor. Bizim yaşadığımız diyarın iki adım ötesinde bir kadın gitarist dünya müzik otoritelerinin gözdesi konumunda. Yakın zaman diliminde Yugoslavya olan sonradan irili ufaklı devletlerin çıktığı Balkan cografyasında bir genç kadın çıkıyor ve müziği ile blues’ın merkezine oturuyor.

Baba’dan Gelen Müzik Tutkusu

Yugoslav kadın blues gitaristi ve vokalisti Ana Popovic, Milutin ve Vesna Popovic’in ilk çocuğu olarak, 13. Mayıs 1976’da dünyaya geldi. Baba Milutin, Yugoslavya’da takdir edilen bir gitarist ve de bascıydı. Üstüne üstlük blues ve soul üzerine hatırı sayılır derecede önemli bir plak arşivine sahipti. Böyle olunca da Ana Popovic hem plakların arasında hem de babasının müzik çalışmalarını duyarak büyüyecekti. Ana çok küçük yaşta babasının gitarını çözümlemeye başlayacaktı. 15 yaşına geldiğinde ise ciddi şekilde bir gitarist olmuştu.

Ana Popovic, üniversite ile ilgili seçimini gene bir sanat dalı olan resim olarak seçecekti. Belgrat Üniversitesi’nin Grafik bölümüne 1994’de giren Ana, bir yıl sonra da okuldaki arkadaşları ve gitarist kardeşi Rade Popovic’le birlikte ilk grubu Hush’ı kurdu. Deep Purple’ın şarkışından esinlenen ismiyle Hush grubu Belgrad’da çeşitli kulüplerde çaldı. Bu sıralarda Yugoslav televizyonuna çıkmaları ülke çapında tanınmalarını sağladı. 1998’de Hush grubu ile “Hometown” isimli albümü çıkardı. Ardından da ilk yurtdışı çıkışlarını da komşu ülke Yunanistan’da konser vererek yaptılar. Yunanistan’da yapılan bir blues festivalinde Junior Wells Chicago Blues Band’in konserinin açılış grubu olarak yeralırlar. Buradaki performanslarından sonra ünleri artar ve birbiri ardına Avrupa’daki Blues festivallerinden davet almaya başlarlar.

Dünya Blues Devleriyle Aynı Sahnede Bir Genç Kız

Ana Popovic, 1999’da Hollanda’ya Utrecht Müzik Akademisi’nde okumak için gitti. Burada müzik teorisinde yetkinleşmeyi amaçlıyordu ve “Caz Gitar Bölümü”nde eğitimine başladı. Bunun yanısıra da aktif müzik hayatını sürdürmek için bir grup kurdu. Bu grubuyla da Hollanda ve Almanya’da konserler verdi. Bu konserler esnasında bir Alman plak şirketi ona teklif getirdi. 2000 yılının Ekim ayında ilk solo albümü yayınlandı. Albümün ismi de Yugoslavya’da kurduğu grubuna bir vefa borcu olarak “Hush” olacaktı.

“Hush” albümünden sonra Ana Popovic’e “Jimi Hendrix Tribute” turnesi için teklif gelecekti. Böylece Eric Burdon, Taj Mahal, Walter Trout, Bernard Allison gibi blues ve rock ustalarıyla ilk solo albümünü yapmış olan yeni parlayan bir genç gitarist yani Ana Popovic birlikte sahneye çıkacaktı. 2002’de “Jimi Hendrix Tribute” turnesi kapsamında Walter Trout ile birlikte çaldı. Gene aynı yıl Fransa’da “En İyi Şarkıcı”, “En İyi Gitarist” ve “ En İyi Albüm” ödüllerini aldı.

2003’de ikinci solo albümü olan “Comfort To The Soul”u yayınlayan Ana Popovic, Solomon Burke’ın Avrupa turnesinde ön grup olarak çalacaktı.

“Blues Cruise” ye davet edilen ilk Avrupa’lı sanatçı

Ana Popovic’in ikinci albümü “Comfort To The Soul”, blues, rock, caz ve soul tarzlarını buluşturan yapısıyla öne çıkıyordu. Ve albüm hatırı sayılır bir ödül olan “WC Handy” ödüllerinde “En İyi Çıkış Yapan Sanatçı” ödülüne aday olmasını sağlayacaktı. 2004’de de Fransa’nın öneme haiz caz ödülü olan “Jazza Juan Revelation” ı kazanacaktı. 2006 yılında ise “Blues Cruise” ye davet edilen ilk Avrupa’lı sanatçı olacaktı.

“Comfort To The Soul” ile merdivenleri emin adımlarla çıkan Popovic, 2004 yılını konserlerle geçirecekti. Bu konserlerden en güzel ve coşkulu olanı da Amsterdam’da verdiğiydi ve bu konserin kayıtları da 2005 yılında “Ana ! Live In Amsterdam” adıyla piyasaya çıkacaktı. İki yıl sonra da üçüncü stüdyo albümü olan “ Still Making History” gelecekti. Geçtiğimiz yıl çıkan “ Blind For Love” albümüyle de müzikal yetkinliğini daha da yükseltecekti.

Ana Popovic Band Ya da Başka Bir Deyimle “Dünya Karması”

21 ve 22 Mayıs tarihlerinde ülkemize gelecek olan sanatçı, İstanbul Jazzcenter’da konser verecek. Ana Popovic Band kadrosu ise kelimenin tam anlamıyla bir dünya karması gibi. Yugoslav Ana Popovic gitar ve vokalde yeralırken, Hollanda’lı Ronald Jonker bas gitarda, Amerika’lı Ron Wright davulda, İtalyan Michele Papadia ise keyboarddaki yerini alacak.

Yeni parlayan ve dünya blues sahnesinin en önemli isimleri arasında yerini alan Ana Popovic’i ülkemizde bir konserde görebilmek ve canlı dinleme imkanına erişmek gerçekten keyiflerin en büyüğü… Ama konserin verileceği İstanbul Jazzcenter bu güzelliği soru işaretli hale getiriyor gibi. Zira oldukça pahalı ve de kalbur üstü (Sosyetik) bir mekan olan bu salonda elektro gitarıyla blues rock yapan bir Ana Popovic konseri nasıl olacak, bu gerçekten merak konusu. Hele ki Jazz News dergisinin Ana Popovic için, “Jimi Hendrix is a woman – her name is Ana Popovic” dediği gözönüne alınırsa. Ama gene de o eski Rocker kuşkularımıza kapılmayalım derim ve o güzel konseri mekanın tabak çatal tıkırtılarına kulak vermeden dinlemenizi öneririm.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.