Home Page
29.11.2020
29.11.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Yellowjackets ve Mike Stern Elele
Yellowjackets ve Mike Stern Elele

Caz - rock fusion’un en önemli gruplarından biri olan Yellowjackets 1977’de gitarist Robben Ford tarafından “The Robben Ford Group” adıyla kurulmuştu. Kısa bir süre sonra da müzik tarihine yer eden Yellowjackets adını alacaktı, grup. Ünlü gitar virtiözü Robben Ford grubun kurucusu olsa da iki sene sonra kendi müzik çizgisinde çalışmak için solo kariyere adım atacaktı. Ford’dan sonra R&B, rock, pop türlerinin caz içinde harmanlandığı tarzıyla dinleyenlerine yeni kapılar açan Yellowjackets, 80’lerin markalarından biri haline gelecekti. O dönemde Weathery Repord, Spyro Gyrya gibi gruplarla birlikte “fusion’un üç atlısı” konumundaydılar.

Son albümü “Lifecycle”ı Yellowjackets bir konukla gerçekleştirmiş. Cazcıların yanısıra rock dinleyicisinin de kalbur üstü bir kesiminin yabancısı olmadığı gitarist Mike Stern, albüme konuk olmanın ötesinde bir eleman hassasiyetinde yer almış. Albümün bütününe yakın bir bir şekilde gitar çalan Stern, ayrıca iki bestesiyle de “Lifecycle”a katılmış. “Double Nickel” ve “Dreams Go” adlı bestelerinde Stern’in grubun soundunun dışına çıkmaması bütünlüğü ziyadesiyle korumuş. Yorum esnasında da “benim bestem” diye gitara yüklenmiyor. Slow rock ile kaliteli bir pop parçası gibi başlayan “Dreams Go”, bütünü itibarıyla caz’a aşina olmayan rock dinleyicisine de hitap edecek nitelikte.

Mike Stern’in konuk olarak katıldığı Yellowjackets’in kadrosunda Jimmy Haslip (bas), Russell Ferrante (piyano, keyboard, perküsyon), Bob Mintzer (saksofon, klarnet), Marcus Baylor ( davul) yeralıyor. Sololarda Mike Stern ve Bob Mintzer başrolü paylaşırken, piyanist Russell Ferrante ise filmi ayakta tutan “karekter oyuncu” biçiminde bir görev üstleniyor. Bas gitarist Haslip’in tok ve doygun yorumu ile davulcu Baylor’un ana yapıyı kuvvetlendiren zilleri müziğe kendini verebilen kulakları mutlu ediyor. Toplulukta nefesli sazları üstlenen Mintzer’in saksofon dışında klarnet çaldığı “Measure Of Man” ile “Claire’s Closet” parçalarının anlatımında destansı ve giderek masalsılık arz eden bir atmosferin yakalandığına şahit oluyoruz. Bütün elemanların bestelerine yer verilen albümde Piyanist Ferrante’in bestesi olan bu iki parçadan “Claire’s Closet”de ise final itibarıyla senfonik bir boyuta dalıyoruz. Yellowjackets elemanlarının ortak imzasını taşıyan “3 Circels”, 70’lerin rock havasını Latin salsa ritimleriyle buluştururken; “Lazaro” ve “Falken’s Maze” ise alışıldık fusion hakimiyetiyle karşımıza çıkıyor.

Yellowjackets, fusion tarzının 80’lerdeki alışkanlıklarına sarılıp, kendini tekrar etmiyor. Bu sebeple de son albümlerini dinlerken bir doygunluk duygusuna kapılıyoruz. “Lifecycle” ile fusion’u bir birikim olarak ele alıp, cazın farklı rengini elde edebilmelerine vakıf oluyoruz.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.