Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !

Aptulika


“The Best Of James Bond”
“The Best Of James Bond”

James Bond filmleri bugün 46 yılını tamamladı ve bu yarım asır bir müzik albümünde toplanarak kıymetlendiriliyor. “The Best Of Bond” adıyla piyasaya çıkan bir albüm, 24 parçada 1962’den bu yana çevrilen James Bond filmlerinin müziklerini bir araya getirmiş.

İlk olarak 1962’de “Dr. No” adıyla çekilen filmin karakteri 1952 yılında Ian Lancaster Fleming’in yazdığı bir romandan çıkmıştı. 2. Dünya Savaşı’nda deniz subayı olarak yeralan Fleming, yazdığı kitaptaki karekterin sinemaya uyarlanmasını gördü ama bunun yıllar boyu sürecek bir efsane oldruğunu göremeden, 1964’de hayata veda edecekti.

Sean Connery (1962–67; 1971), George Lazenby (1969), Roger Moore (1973–85), Timothy Dalton (1987–89), Pierce Brosnan (1995–2002), Daniel Craig (2006’dan beri) gibi oyuncular James Bond karekterini sinemada canlandırdılar. Dünyanın çeşitli ülkelerinde geçen maceralardan ikincisi de 1963 yılında İstanbul’da çekilmişti. “Rusya'dan Sevgilerle” (From Russia with Love) adıyla çekilen bu filmde Bond’u Sean Connery canlandırırken tüm dünyada 95 milyonun üzerinde izleyiciye erişecekti. 2,5 milyon dolara kotarılan film 100 milyon dolara yakın gişe hasılatı yapacaktı.

“The Best Of Bond” adıyla piyasaya çıkan bir albüm, ilk film olan “Mr. No”nun jeneriğinde yeralan ve John Barry Orkestrası’nca seslendirilen en bilindik enstrümantal parçayla başlıyor. Albümde tarihsel sırasıyla hafızalara yer etmiş Bond parçaları birbiri ardına geliyor. Bunları seslendiren şarkıcılar arasında Shirley Bassey, Matt Monro, Tom Jones, Nancy Sinatra, Louis Armstrong gibi eskinin en popüler isimleri yeralırken, ilerde de bu kural sürüyor. 80’lere gelindiğinde Duran Duran , A-Ha gibi grupları görüyoruz. 90’larda tüm görkemiyle Tina Turner’ın seslendirdiği “Goldeneye” ile eski tadı bulurken yavaş, yavaş yeni tarzların da hakim olduğunu görüyoruz. Madonna’nın 2002’de film için seslendirdiği “Die Another Day” de tekno ve bilgisayar oyunlarıyla kotarılmış bir “Bond Müziği”yle karşılaşıyoruz ki, bu eski tüfek Bondseverleri ziyadesiyle mutsuz edecekti. “Bond Müzikler” içinde en fazla yer alan isim ise 70’lerin unutulmaz R&B şarkıcısı Shirley Bassey olacaktı.1964’de çekilen “Altın Parmak” (Goldfinger)’da yeralan Bassey, öyle başarılı bir yorum çıkarmıştı ki, 1971’deki Bond filmi olan “Ölümsüz Elmaslar” (Diamonds Are Forever)ve 1979’daki “Ay Harekatı” (Moonraker) filmlerinde de onun seslendirdiği parçayı dinleyecektik.

 
B.B. KING
B.B. KING

“One Kind Favor”

“One Kind Favor” albümünde BB King’i bir zaman tünelinin içinden geçerken buluyoruz. Tüneldeki bu tarihi gezide Lemon Jefferson, Big Bill Broonzy, John Lee Hooker gibi blues’ın kilometre taşlarıyla yüzleşiyoruz. Ancak albümü dinlerken artık bunların hepsinin BB King parçası haline geldiğini görüyoruz. Onun yorumunun alameti farikası kendini burada da belli ediyor. Çağdaşı olan John Lee Hooker’ın “ Blues Before Sunrise” ında ruh halimizi hüzünlü ortamlara taşıyan BB King, "The World Is Gone Wrong" de ise bizi 20’lerin Missippi deltasına taşıyor. 1899 ile 1970 arasında yaşamış olan caz gitaristi vokalisti Lonnie Johnshon’un iki parçasının yeraldığı albümde finali oluşturan “Tomorrow Night” dinleyeni damardan vuran bir etkide diyebiliriz.

83 yaşını yeni albümle deviren BB King’i dinlememiş olmak bir müziksever için kayıpların en büyüğüdür. Hele ki “ One Kind Favor” da büyük ustayı dinlerken tarihe malolmuş blues ustalarının eserlerini buluyor olmamızda ayrı bir lütuf olsa gerek. Ne diyelim; “Yaşaşın Kral!”

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.