Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !

Aptulika


Cenk Erdoğan Trio
Cenk Erdoğan Trio

“İle”

Türk müziği ile caz’ın birlikteliğinde gerçekleşen bir albüm. Ancak bu birliktelik alışılageldik sentezlerin yanından bile geçmiyor. Sentez diye tanımlamak ayrıca büyük bir haksızlık olacaktır. Zira bu birliktelik üçlünün gitaristi ve kurucusu olan Cenk Erdoğan’ın gitar tekniğinden ve müzikal birikimindan ister istemez oluşmuş diyebiliriz. Öncelikle kullandığı perdesiz gitar Türk müziğinin nağmelerine kayıyor ama caz tanımının içinden de çıkmıyor. Bunun nedeni de hiç kuşkusuz Erdoğan’ın Türk Klasik müziği alanında da çalışıyor olmasından kaynaklanıyor. Perdesiz gitar kullanımına gelince hiç kuşku yok ki ustası Erkan Oğur’un katkıları yadsınamaz. Hem teknik hem de ekol olarak Oğur’u en iyi takip eden kişi diyebiliriz Erdoğan için. Bu ekol takibinin kendi sözünü ve tavrını da koyabilerek gidiyor olması Erdoğan’ın hanesine diğer bir artı puanı yazıveriyor. Türk müziği ögelerini yüzde yüz oranda verebildiği perdesiz gitarı çağdaş ve tecimsel kaygılardan fazlasıyla uzak. Bu yüzden de dünyada da virtiözitesi dikkat çekebilmiş. Özellikle ABD’de Berklee ve “Queens College of Music” gibi önemli okullara davet edilerek çalışma atölyeleri oluşturup dersler vermesi istenmiş.

Cenk Erdoğan Trio’da perdeli, perdesiz gitarın yanısıra yaylı tanbur da çalan Cenk Erdoğan’a kontrbasta Alper Kılıç, davulda da Arda Baykurt eşlik ediyor. “Kına” isimli parçada ise albümün yapımcılığını ve kayıt işlerini de üstlenen Sinan Sakızlı soprano saksafon ile eşlik etmiş.

“İle” albümünde iki parça dışında bütün besteler Erdoğan’a ait. Neşet Ertaş’ın “Tatlı Dillim”i ile Kadir Ürandülcü’nün Roman havası “Ayılana Gazoz Bayılana Limon” albümün içindeki yerini alıyor. İlk anda bu iki eserin katılımı Türk müziği yanını kuvvetlendirmek için gözükse de albümün tümü dinlenilince bunların caz yorumlarını hayranlıkla karşılıyorsunuz. Öyle ki diğer eserler de Türk müziği tınıları daha fazlaca yansıyabiliyor. Cenk Erdoğan’ın gitar kullanımında bir ara bağlama ya da ud havasını bulabiliyoruz. Bütün bunların yanısıra dünya standartına yakın gitar tınıları da kendini gösteriyor. Bunlar olurken kompozisyonu yıpratmadan olması gereken yerlerde çıkıyor olması ayrıca övgüye değer.

 
Cesaria Evora
Cesaria Evora

“Radio Mindelo”

Küçük mü küçük bir adadan ibaret olan ülkesi Cape Verde’den daha çok tanınan bir isim Cesaria Evora. Onun sadeliğini de simgeleyen “Yalınayaklı Diva” tanımlaması onun üzerine tamı tamına oturan bir elbise gibidir. Ülkesinde 60 sonu ve 70’lerde müzik yapsa da bir ara hayat gailesi için fabrika işçiliği de yaptı. Capo Verde’li Fransızların iteklemesiyle Paris’e götürüldü ve oradan da bütün dünya onu tanıdı. Bu kimine göre 47’sinden sonra gelen şöhret olsa da bir başka açıdan da dünya onunla 47’sinden sonra tanışabildi diyebiliriz.

Ülkemizde de geniş ve hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi olan Cesaria Evora şimdi de yepyeni ama çok eski kayıtlardan oluşan bir albümle karşımızda. Sanatçıyı bu sefer 20’li yaşlardaki kayıtlarıyla dinleme imkanına erişiyoruz. Bu sayede küçük ada ülkesinin müzikal çevresine de kısa bir bakış atabiliyoruz.

Evora’nın 20’li yaşlardaki bu kayıtlarına baktığımızda çok büyük bir farklılık görmüyoruz. O ilk günlerdeki halinden hiç farklı değil: hep samimi, hep sade ve her daim alçakgönüllü.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.