Home Page
29.11.2020
29.11.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Zenginleşirken Fukaralaşmak

Geçmişin fotoğraflarına bakıp, derin bir iç çekiş ile o görkemli tiradı “gündelik hayat” denilen tiyatro sahnesinde döküveririz: “Hey gidi günler hey!”. Bu bir şeylerin geçmişte kaldığını ve geri gelemeyeceğinin sözcüklere dökülmüş halidir. O eski fotoğrafta saçlarımız vardır, şimdi ise dökülmüştür, büyük ihtimal. O eski fotoğrafta kırışıklıklar yoktur ve buna yanarız. Kuşkusuz zaman akıp gidiyor. Bundan nasibimizi ister istemez alıyoruz.

Geçmiş günler artık yakalanamaz. Ve o eski fotoğrafa bakarken sarf ettiğimiz o “Hey gidi günler hey” serzenişi bunun içindir. Diyelim o fotoğraf bir konser ya da bir sanatsal gösteriden sonra çekilmiş olsun. Bu geçen zaman haykırışı birden şu şekle evrilir: “Neydi o günler. O zamanlar tiyatroya ne kadar çok giderdim.” Bu elini eteğini çekmişlik içeren ifade, sadece bizim yaşlanmamızı değil, tiyatroyu da bitirmiştir. Adeta hayat denilen sahnede bir güzel iskartaya çıkartılmıştır. Sanki artık tiyatro denilen sanat dalı da bizim gençliğimiz gibi yitip gidivermiştir. Ya da 20 yaşında gittiğimiz konserlerin yerinde yeller esiyordur. En sevmediğim yaklaşım da sanat olaylarını takip etmenin üniversite sıralarında gerçekleşen bir uğraş diye görülmesidir. Ki bu bizim ülkenin olmazsa olmazıdır. Bu düşünce bir anlamda sanatın çalışma, çoluk çocuk yetiştirme ve diğer ciddi işlere sekte vuracak bir şey olarak görülmesinden kaynaklanır. Oysa o “ciddi” dediğimiz işlerimizin sanatla besleniyor olması ne kadar da kalite katar. Bunun tam tersini düşündüğümüz için de kimse işini severek yapmıyor ya da işini bir hamal gibi taşıyor.

Çocuklarımızın üzerine titriyoruz ve kendimizin çocukluğunda bize verilemeyen imkanları onlara açıyoruz. Bir çok arkadaşım çocuklarını ilkokul öncesinde baleye ya da resim kursuna gönderiyor. Bu çok güzel ama hiçbir ebeveyn çocuğu ile birlikte bir bale seyretmeye gitmiyor. İyi manzaralı bir ev almayı hayal ediyoruz ve bu yüzden de o deniz manzaralı evlerin kiralarının astronomik düzeylere çıkmasına vesile oluyoruz. Peki “görmek” zevkimiz böyle yüce de kaç kişi bir resim sergisine gidiyor. Evine bir tablo alacak kadar estetik zevke sahip değilsek o halde ne gerek var Boğaz manzarasına. Avrupa’da müzeler önünde kuyrukta heba olurcasına bekleyen ABD’li, Japon ve hatta Koreli turistleri görürken numune olası cinsinden bir Türk turiste rastlayamazsınız. Bir internet tuşuyla dünya elimizin altında ve hayatımız eskisine göre daha iyi olanaklar sunuyor ama bizler kültürel olarak çok gerilerde kalıyoruz.

Batı’da konserler ilan edildiği gün biletleri bitiyor, bizde ise aynı konserler son güne kadar dolmuyor. Bahanemizde hemen hazır: “Gençken o grupları dinliyorduk. Bir de zaten 15 yıl önce geldiklerinde gitmiştim.” Teknolojinin sunduğu olanakla bazı yeni konserleri izleme imkanı buluyorum. Diyelim 70’lerin grubu günümüz konserlerinden birinde. Her bir eleman 50 ya da 60’şinde. İzlemeye gelenlere bakıyorum, onlar da grupla yaşıt. Bizde ise böyle etkinliklere gelecek olarak gençler beklenir. Şimdilerde ise onlar da, büyükleri de ekran başında ve hayat akıp gidiyor. Hayatımız sanatla beslenmedikçe bir türlü kaliteye erişemiyor.

 
Cuma Gecesi Konserleri Kemancı’da Başlıyor
Cuma Gecesi Konserleri Kemancı’da Başlıyor

Köstebek Cuma akşamlarını ateşleyecek yepyeni bir programa imza atıyor Friday Night Live Her Cuma birbirinden sıkı grup ve müzisyenin sahne alacağı programın ilk konuğu Rockstar Galactica.

18Aralık Cuma günü Saat:21:00 de başlayacak gecenin müziklerini DJ kabininden Aptülika yapacak

RockStar GALACTICA
Can Bora GENÇ - Vokal
Gamze AMOUS -Vokal
Emre KULA - Gitar
Uğur GÜLBAHARLI - Klavye
Buket DORAN - Bas Gitar
Aykan İLKAN – Davul

Elemanlardan kurulu. Son iki ismi. Yani Buket Doran ile Akyan İlkan’ı Şebnem Ferah’ın grubundan da hatırlıyorsunuz. Bu iki isim Şebnem Ferah’la çalışmalarına devam etmekle birlikte Galactica isimli yan pojeleriyle de müzik yapmaya devam ediyorlar.

 
Moğollar’da Yeni Albüm ve Tanıtım Gecesi

Moğollar, 5 yıl aradan sonra yeni albümü ‘Umut Yolunu Bulur’ ile geliyor. Geçen yıl 40. kuruluş yılını bir Türkiye turnesi ile kutlayan Moğollar; en son 2004 yılında Emre Plak tarafından yayımlanan ‘ Yürüdük Durmadan ‘ albümünü yapmıştı. Bugünlerde çıkacak olan yeni stüdyo albümü “Umut Yolunu Bulur”un bir diğer özelliği de gruba vokalist olarak katılan Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca’nın yeraldığı ilk albüm olması.

Cahit Berkay, Taner Öngür, Engin Yörükoğlu, ve Serhat Ersöz’ den oluşan çekirdek kadrosuna, 2008’de Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca’yı solist olarak dâhil eden Moğollar; ‘Umut Yolunu Bulur’ albümlerinin kayıtları sırasında müzisyen Utku Ünal’ı da, 2.davulcu olarak ekibine kattı.

Kayıtları S.E.S.’de gerçekleştirilen, Moğollar’ ın on birinci stüdyo albümü ‘Umut Yolunu Bulur’, on iki yeni Moğollar şarkısı içeriyor. Genelinde, söz ve müziği Cahit Berkay ve Taner Öngür’ e ait olan şarkıların yanı sıra; albümde Nazım Hikmet ve Can Yücel’in şiirlerinden etkilenerek hazırlanmış beş şarkı bulunuyor. Yapımını, Emre Plak’ın üstlendiği ‘Umut Yolunu Bulur’ isimli son Moğollar çalışmasının miksleri Jamiroquai ve Underworld gibi dünyaca tanınan grupların prodüktörü Mike Nielsen; masteringi ise Pink Floyd, Bob Geldof gibi isimlerle çalışmış efsanevi ses mühendisi Andy Jackson tarafından gerçekleştirildi.

Cahit Berkay: Elektro, Akustik ve 12 Telli Gitarlar, Yaylı Tambur, Cura, Bağlama, Vokal (1,2,3)
Engin Yörükoğlu: Bateri
Taner Öngür: Bas Gitar, Vokal (7,11)
Serhat Ersöz: Klavyeler
Emrah Karaca: Vokal
Utku Ünal: Bateri

Koro: Yaşar Kurt, Elif Yakarçelik, Derya Petek, Emrah Karaca, Cahit Berkay (3,12)
Perküsyon: Bünyamin Olguncan (4)

Yapım: Emre Grafson Müzik A.Ş.
Stüdyo: S.E.S.
Kayıt: Serhat Ersöz, Oğuzcan Şehiraltı
Mix: Mike Nielsen
Mastering: Andy Jackson
Fotoğraflar: Setenay Karaçay
Grafik Tasarım: R. Ferdan Sayılı

UMUT YOLUNU BULUR:

 • 01- çaya kaç şeker (söz: Can Yücel – müzik: Cahit Berkay)
 • 02- geri sar (söz – müzik: Cahit Berkay)
 • 03- haydarpaşa merdivenleri (söz. Nazım Hikmet – müzik: Cahit Berkay / ikinci bölüm aranjman: Serhat Ersöz)
 • 04- yalan (söz: Funda Tatar – müzik: Cahit Berkay)
 • 05- umut yolunu bulur (söz: Gonca Öncel – müzik: Cahit Berkay)
 • 06- moğol misketi (müzik: Cahit Berkay)
 • 07- kadınlarımız (söz: Nazım Hikmet – müzik: Ruhi Su, Taner Öngür)
 • 08- kriz bastı (söz – müzik: Cahit Berkay)
 • 09- bulutlar adam öldürmesin (söz: Nazım Hikmet – müzik: Taner Öngür)
 • 10- günler (söz: Nazım Hikmet – müzik: Taner Öngür)
 • 11- alarm (söz – müzik: Taner Öngür)
 • 12- uğur mumcu anısına (müzik: Cahit Berkay)

Bu Albümün tanıtım gecesi de 24 Aralık 2009 Perşembe, 21:30 Beyoğlu Jolly Joker BALANS’da gerçekleşecek.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.