Home Page
27.09.2020
28.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !

Zik Zak


Uçakta
İzzeddin Çalışlar

Şu an uçaktayım. Tunus’tan havalandık ve İstanbul’a doğru uçuyoruz. Televizyon ekranından yapılan merkezi yayın tek seçenek olduğundan THY’nin çoğu Tunuslu olan yolcuları onu izliyor. Yayın Türkçe ve İngilizce. Tunus’ta ikinci dil Fransızca olduğundan, onlar zaten İngilizce ve Türkçe anonsları da anlamıyorlar. İyi ki de anlamıyorlar. Çünkü tel kanallı televizyonda yarım saat boyunca İngiliz peynirleri üzerine bir belgesel yayımlanıyor. İngilizler’in he zaman rocquefort yapmayı öğrendiklerini bilmiyorum ama belgesele bakarsak, dünyanın en iyi peynirlerini de onların yaptığını anlatıyor. Basbayağı bir propaganda – tanıtım filmi.

Oysa pekala Trakya bölgesinde peynirciliği nasıl bitirip, tarımsal kültürel bir değerin yok olduğunu anlatan bir belgesel de izleyebilirdik. Hemen her evde varolan, yüzlerce küçük üreticiyle süren bir gelenek, AB standartlarını çiftçiye neredeyse düşmanına karşı bir silahmış gibi uygulayan hükümetler yüzünden yokoldu. Mandıralar terkedildi, beş büyük üreticinin yaptıkları dışında yerel tatlar büzüştü gitti. Kabindeki belgesel ise İngilizler’in nasıl varolmayan peynirciliği küçük üreticiyi teşvik ederek yeşerttiklerini anlatıyor. Söylemeye gerek yok, orada da AB standartları geçerli.

Kime bozulmam gerektiği konusunda kararsızım. Peynirciliği koruyamayan hükümetlere mi, onların yapması gerekenleri İngiliz örnekleriyle gösteren THY’ye mi?

Tunus’a on küsur yıl sonra üçüncü gelişim. Özellikle başkentte çarpıcı bir gelişim yaşanmış. TAV’ın Manastır kenti yakınlarında kondurduğu yeni havalimanıyla iki ülke arasındaki ilişkiler de gelişecek gibi görünüyor. THY de bu ilişkilerde elçilik ediyor. Çünkü hemen heryerde reklamlarıyla var. Geçen hafta da Tayland’daki reklam atağına tanık olmuştum. Her ne kadar Bangkok havalimanındaki posterlerdeki grafik tasarım yerel koşullar gözönüne alınmadan yapılmış olduğundan marka göz hizasının altında kalıyorduysa ve Emporium alışveriş merkezinin orta yerinde anlamlandırmanın güç olduğu bir uçak maketi duruyorduysa da, THY’nin bu ülkelerde promosyon ve kampanyaların baş konuğu olduğu anlaşılıyor. Tunus’ta yerel gazetelerin de meydanların da baş köşesinde “Feel Like a Starr” kampanyası var. Kampanya daha çok Kevin Costner’ın reklamını yapıyor gibi olsa da, hadi neyse… Ona rastladıkça sevinmeye başladım artık… Tunus meydanlarındaki billboardlara bakıp da kendini star hissetmeye yeltenecek kimse yok ama… Çünkü Tunus – İstanbul seferlerinde first class bulunmuyor. Buna karşın yni uçaklardaki business sınıfı, hakikaten deliksiz uyku çekmek için ideal bir düzene sahip. Yanınızda oturanla sosyal ilişkileri sıfıra indiriyor olmasının yanında, kendi küçük dünyanızı kurmanıza olanak tanıyor.

Uçakta

Yıllarca farklı mecralarda THY’nin kıtalararası uçuşlarında neden Türk filmi oynatmadığını sorup durmuştum. Neyse ki artık seçenekler arasında tek tük de olsa Türk filmi oluyor. Bunun kabullenilmesi ne zor işmiş… Yıllarca kendi filmini oynatamayan tek havayolu olarak Holywood yapımlarını gösterdiler de gösterdiler… Artık Devrim Arabaları’nı izliyor olmak, dinleniyor olma hissi veriyor, iyi geliyor.

Yenilenen Sky Life dergisi de pek güzel oldu olmasına ama, bulmacanın ayrı ek olması malesef sorun yaratıyor. Çünkü ceplerde dergi var ama bulmaca ekleri gittikçe yenilenmediğinden, en sevdiğim uğraş yerine, işte böyle eleştiri yazısı yazıyorum.

Şu an da Friends seyrediyorum. Neden? Pekala Avrupa Yakası ya da Çok Güzel Hareketler Bunlar izliyor olabilirdim.

İniş için alçalmaya başlıyoruz. Çok uçan biri olarak, nedense hiçbir zaman kendimi THY adına düşünmekten alamadığımı fark ediyorum. THY kendini kanıtladığı ve karlılık konusunu da hallettiği konularında samimiyse, artık biraz da faydalı şirket davranış biçimlerini kendeni adapte etmeye bakmalı. Böylece giderek daha çok bir Singapurlu ya da Dubaili gibi müşteri sadakati duyuyor olmakla övünebiliriz.

 
DİĞER YAZILAR

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.