Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !

Aptulika


Rod Stewart
ROD STEWART – SOULBOOK

"Soulbook"

60’ların sonu ve Jeff Beck Group’da çok farklı bir beyaz blues ve rock vokali. Onun büyük blues bestecisi Willie Dixon’ın bestelerini sesiyle yorumlayışı çok farklı bir etki yaratırken, Led Zeppelin’in muhteşem vokalisti Robert Plant’e de yeni bir alternatif oluşturacaktı. Jeff Beck Group’ta yeralan bu vokalistin ismi Rod Stewart’tı. Jeff Beck’in gitarı ile onun sesi çok güzel bir lezzet oluştururken, Willie Dixon’un blues tarihine yer etmiş bir çok parçası da yeni yorum zevkine doğru bir seyahat yapıyordu.

70’lerde İngiliz gençlerinin Amerikan siyahi müziğine merak sardığı yıllardı. Ve Britanya adasından “Beyaz Blues” hızlı adımlarla geliyordu. Beatles, Rolling Stones en popüler anlamda yerini alırken Alexis Corner, Eric Burdon, Eric Clapton, Jeff Beck gibi isimler Rock tarzlarına beyaz blues tadını katarak, bu türü rock’n roll’dan bugünkü çağdaş haline getireceklerdi. İşte bu atılımın içinde yer alan Jeff Beck’in grubunda eski bir futbolcu olan Rod Stewart ayrı bir şekilde parlayanlardandı.

Rod Stewart’ı Jeff Beck’in ardından Faces grubunda gördük ve 70’lerin ortalarına doğru da solo kariyerine adım atacaktı. 70’lerin ortalarına doğru başlayan bu solo ve kendi kanatlarında uçuşta Jeff Beck Group’daki blues ve rock vokalinde “ekol”leşme kulvarından koparak biraz daha “Pop Star”lık kariyerine oynayacaktı. Ama gene de o en popüler işlerinde bile sesinin ayrıcalığı korunacaktı. Rock ile pop arasındaki bu müzikal terazisinde Rod Stewart, biraz daha ikinci kefeyi ağırlaştırmıştı.

Bugüne kadar yüzlerce “hit” parça üretti, Rod Stewart. Kimisi ağırlıklı, kimisi ağırlıksız da olsa her dönemi okuyabildi. 70’lerin sonunda yeni disko akımlarına da ayak uydurdu, 80’lerde de dönemin renginde işler yaptı. Bu gün bir “80’ler gecesine gitseniz de o olur, oradan sıkılıp rock çalan ya da blues çalan bir yere gitseniz de o olur. Şimdi 2000’lerdeyiz ve o gene gündemde. Bu sefer eski defterleri karıştırarak bir nostalji rüzgarı estirmek suretiyle gene popun zirvesinde tirajıyla oynamakta.

20. yüzyıl bitip 21 başlarken Rod Stewart’ı Amerikan müziğinin naftalinli klasiklerini “Great American Songbook” adıyla toplayıp albüm yaparken gördük. Bu iyi gidince devamı da geldi. Nasıl gelmesin hani, o albüm 19 milyondan fazla satış yapmıştı. Bu diziler uzadıkça nereye gidecek diye merak ediyorduk ki, en nihayet durdu. Eh bu kadarmış dedik ama bir de baktık ki bu seferde Rod Stewart 60’lı 70’lerin soul klasiklerini bir araya getirmiş. Bugünlerde piyasaya çıkan “Soulbook” işte böyle bir albüm.

Rod Stewart’ın 60 ve 70’li yılların soul parçalarını yorumladığı bu albüm iki önemli düeti de barındırıyor ; ilki Mary J. Blige ile yaptığı 70’lerin hit parçası “You Make Me Feel Brand New”, ikincisi ise Jennifer Hudson’ın “Let It Be”. Bu düet geçmişteki Jerry Butler&Betty Everett düetinden esinlenerek yapılmış olması da ilginç olsa gerek Ayrıca soul müziğin önemli ismi Smokey Robinson “Tracks Of my Tears” de sesiyle , Stevie Wonder da “My Cherie Amour” parçasında mızıkasıyla “Soulbook” albümüne konuk olmuş.

Peki, bundan sonrasında Rod Stewart blues klasiklerini de yorumlar mı? Hatta ismi ve konuklarından biri de hazır gibi görünüyor. Albümün ismi “bluesbook” ve konuk da gitarıyla Jeff Beck. Olasılık var ama böyle bir şey olmayacak tabiki. Ama olsaydı çok güzel olmaz mıydı?

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.