Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !‘2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti’ Açılışı
Ceylan Mutlu

Değerli Sanat Dostları,

2010 Yılına başlarken kültür ve sanat çevremize zenginlik ve renk katacak 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti hazırlıkları nihayet tamamlanıyor. 16 Ocak gününden başlayarak İstanbul her bölgede farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Her dönemde önemli bir Kültür ve Sanat merkezi olan İstanbul’un ’2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti' tanımlaması tarihi geçmişi ile bir uyumluluk sergilemektedir. Bu büyülü şehir, tarih öncesi dönemlerden başlayarak kültürlerin birbirine geçişlerinde çok önemli bir rol oynamıştır. İnsanlığın çok erken dönemlerine, MÖ IV. binyıllara ait yerel kültür kalıntıları bulunan İstanbul’da doğudan batıya, batıdan doğuya göç eden birçok uygarlıkla beraber, Anadolu’da yeşeren birçok uygarlığın da izleri vardır. Sadece 2010 yılında değil, devingen bir süreklilik süreci içinde, geçmişten geleceğe kültür etkileşimini sürdüren İstanbul, biz istesekde, istemesekte bu işlevi gerçekleştirmeye devam edecektir.

Resmi açılışı 16 Ocak günü gerçekşeştirilecek olan 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Etkinlikleri , Haliç Kongre Merkezinde devlet erkanı ve protokulün katılımıyla, yurtdışından gelen ve yurtiçinden davetli katılımcılar için 18.30'da başlayacaktır. Etkinlikler, İstanbul Kültür Mozaiğinin Merkezi olan Haliç’de ses ve ışık gösterileriyle başlayacak. “İstanbul Büyüsü” nün sahnelenebilmesi için Haliç Kongre Merkezi’nde 600 metrekarelik özel bir sahne kurulacak. Aynı zamanda Haliç Tersanesi’nden etkinliklerin başlama anında, özel ışık ve ateş gösterisi başlayacak. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti açılışı için özel olarak hazırlanan müzik ve şovlarıyla sahne alacak sanatçılar, yeni teknoloji ve tasarımların kullanıldığı efektlerle hazırlanmış şovlarıyla izleyenlere unutulmaz görsel anlar yaşatacaklar. Bu gösteriler, diğer meydanlara yerleştirilen ekranlardan da eş zamanlı olarak tüm İstanbullular tarafından izlenebilecektir.

artNeXTTaksim, Kadıköy, Pendik, Sultanahmet, Beylikdüzü ve Bağcılar meydanlarında, DJ performansı, dans ve müzik gösterileri yer alacak.Gecenin en büyük sürprizlerinden birisini ise Taksim ve Kadıköy’deki özel gösteriler oluşturacak. Dünya çapında ün kazanan Fransız Group F tarafından, Taksim’de Ateş Tiyatrosu, Kadıköy’de ise Balon Tiyatrosu sahnelenecek. Sonrasında, Taksim’de Tarkan, Kadıköy’de Mor ve Ötesi, Beylikdüzü’nde Nil Karaibrahimgil, Sultanahmet’te Mercan Dede, Pendik’te Kıraç ve Bağcılar’da Zara’yı izleyebileceğiz.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın düzenlediği etkinliklere, İstanbul’un önemli kültür-sanat kurumları da büyük katkı sağlayacak. Ajans ile çeşitli kamu ve özel kültür-sanat kurumları arasında gerçekleştirilen anlaşmalar sonucunda, İstanbullulara 16 Ocak’ta kesintisiz sanat imkanı sunulacak, farklı kültürel etkinlikler sabaha kadar devam edecektir.

Bu özel gece için, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile kültür-sanat kurumları arasında yapılan protokol gereğince, 16 Ocak’ta saat 24.00’e kadar açık olacak kültür-sanat merkezleri ve müzelerin bazıları :- Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılığı, Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makinaları Müzesi, Aşiyan Müzesi, Orhan Kemal Müzesi, Sait Faik Müzesi, Ptt İstanbul Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Tarih Ve Sanat Merkezi Müzesi, Büyük Saray Mozaikler Müzesi, Ural Ataman Klasik Otmobil Müzesi, Yerebatan Sarnıcı Müzesi, YKB Vedat Nedim Tor Müzesi, Kazım Karabekir Paşa Müzesi.

Ayrıca,açılış gününde burada belirtmediğimiz birçok kültür ve sanat merkezi de yurtiçinden ve yurtdışından gelen misafirlerin ve halkın ziyaretine açık olacaktır.

Geceleri yaşayan bir şehir olan İstanbul’un, 16 Ocak’ta Kültür sanat etkinlikleriyle yapılacak olan 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti açılışını birlikte izleyebilmek , güzelliklerini duyumsamak, kültür ve sanatla yaşamak dileğiyle,..

Sevgiyle ve Sanatla kalın,

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.