Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Saint Petersburg ve Hermitage Müzesi Gezi Notları
Ceylan Mutlu

2010 Yılına girerken, bir sergi etkinliği ve sanat turu organizasyonu ile gittiğimiz Rusya’nın Saint Petersburg şehri ve Hermitage Müzesi’nde gördüklerimi sizlerle paylaşacağım.

Dünya kültür ve sanat tarihinin önemli merkezlerinden biri olan Saint Petersburg, Neva Nehri Deltasının Baltık Denizi’ne döküldüğü deltada yer alıyor. 27 Mayıs 1703 de Büyük Petro tarafından kurulan şehrin muhteşem sanatsal mimarisinde Roma, Grek, Alman ve Hollanda kültürünün izleri görülüyor. Petro zamanında Avrupa’dan önemli mimar ve heykeltraşlar davet edilerek şehre birçok önemli mimari birim ilave edilmiş . Şu anda mevsim gereği karlarla kaplı olması, Saint Petersburg’a bence bambaşka bir güzellik katıyor. Tüylü deri kalpaklı erkekler, pembe yanaklı kürk şapkalı bayanlar Saint Petersburg sokaklarında, metrolarda, otobüslerde bir aşağı bir yukarı işlerine, evlerine karlarla kaplı sokaklarda koşturup duruyorlar ; ve -3, -15 derecelerde hayat her yönüyle, doğal olarak düzenli bir biçimde sürüp gidiyor.

Neva Nehri kıyısında, Büyük Petro(Deli Petro) tarafından Çarlığın Kışlık Sarayı olarak yapılan Hermitage’ın ilk kısmı Elizabeth Petrovna için özel dinlenme ve istirahat yeri olarak yapılmış ve Fransızca ‘‘inziva yeri’’ anlamına gelen Hermitage adı verilmişti. Çarlık Rusyasının en önemli sarayı olan bu önemli mimari yapıt , 30 m. yükseklikte, 100m. derinlikte, 200 m. eninde nehir boyunca uzanıyor. Dönemin iç mimari ve dekorasyon sanatını yansıtan Kışlık Saray, tören,merasim,resepsiyon, balo, özel davet ve yaşam alanları olarak birkaç nesil arka arkaya kullanılmış, 1762de Katarina sarayın içinde ve dışında birçok revizyon gerçekleştirerek sanat kolleksiyonlarının sergilenebilmesi için Küçük Hermitage’ı yaptırmış. Müze kolleksiyonu için ilk olarak II.Katarina döneminde Berlinli tüccar J.Gotskowski’den 225 adet tablo satın alınmış. Bundan sonra Katherina’nın zevki , becerisi ve sanat uzmanlarının yardımıyla Avrupa’nın her tarafından değeri yüksek eserler toplanarak büyük bir kolleksiyonun ilk temelleri atılmış. Belçika, Saksonya, Fransa ve İngilterenin önemli Lord ve Kontlarından resim haricinde,desen, gravür, seramik, porselen ve değerli taşlarla süslü eşya kolleksiyonları satın alınmış, Voltaire ile Diderot’un kitaplıkları da kolleksiyonlara eklenmiş.Bu nedenle II. Katerina için 18. YY’lın en büyük kolleksiyoneri olarak anılıyor.

artNeXTKaterina’dan sonra II. Alexander döneminde Napolyon’un eşi Josephine’in Malmaison Galerisi Kolleksiyonu , Amsterdam’lı bankacı Coesevelt Kolleksiyonu ve Hollanda Kralı II. William’ın Koleksiyonu alınmış. Ancak, bu hazine ve kolleksiyonların büyük bir kısmı I. Nikolay döneminde yaşanan zorluklar nedeniyle satılmış, kaybedilmiş veya müzayedelerde elden çıkarılmış.

1914 yılında Leonardo da Vinci’nin iki eseri ‘‘Litta Madonna’’(1865) ve ‘‘Benois Madonna’’ Hermitage Müzesi Kolleksiyonuna katılmış. 19.- 20. YY. arasında Ortaçağ dönemine ait Hollanda ve Flaman eserleri kolleksiyonlara ilave edilmiş.

I.Dünya Savaşı ve 1917 Devrimi sonrasında Hermitage’ın Kışlık Saray Bölümü’nde hükümet toplantıları yapılıyormuş. Geçici Hükümet devrilince Rusya Çarlık İkametgahı, Devrimci Komite’nin kararıyla devlet müzesi ilan edilmiş. I. Dünya Savaşının başında ise kolleksiyonların bir kısmı Moskova Resim &Heykel Müzesi’nde koruma altına alınmış, 1920’lerde ancak geri verilebilmiş. Bu arada bazı kolleksiyonlar ve eserler, Devlet Yönetimi’nin kararıyla farklı müzelere aktarılmış. Savaş sırasında Hermitage kuşatmaya alınmadan hemen önce kolleksiyonun bir kısmı da iki trene yüklenip Ural’a görtürülerek Sverdlovsk Galerisinin salonlarında saklanmış, kalanlar 900 gün süren abluka sırasında müzenin bodrumları ve l. katında korunmaya çalışılmış. Bombalar ve mermilerden çok yaralar alan müze onarılarak 1945’de tekrar halka ve ziyaretçilere açılmış.

Savaştan sonra devletin mali problemlerini çözümlemek amacıyla kolleksiyonlardan birçok başyapıt ve eser satılsada kolleksiyonlara sürekli olarak yenileri eklenmiş, sanat, kültür ve bilimsel dallarda yeni bölümler ilave edilmiş. Bu alışkanlık bugüne kadar sürüp gelmiş ve halen de devam ediyor.

Hermitage Müzesi ‘nin iç mekanlarının bilimsel restorasyon ve konservasyon ustaları tarafından sürekli bakım ve onarım halinde olduğunu, müzenin iç ve dış mekanlarında kurulu iskelelerden yada içerde bant çekilmiş veya geçici olarak kapatılmış bölümlerden anlayabiliyoruz.

Kışlık Saray bölümündeki odalarda yer alan resim kolleksiyonlarını gezerken, Rembrant, Rubens, Van Dyck, Jordaens, Leonardo da Vinchi, Raphael, Titian, El Greco, Caravaggio, Michelangelo, Frans Hals, Francisco de Zurbaran, Diego Velazquez gibi klasik sanatçıların çok değerli ve önemli eserlerinin yanısıra , yakın çağlarla ilgili bölümlerde Fransız sanatçılardan Poussin, Watteu, Chardin, Gaugin, Pisarro, Renoir, Picasso, Matisse, Cezanne, Monet, E.Manet , Hollandalı Van Gogh, İngiliz ressam Thomas Gainsborough gibi önemli sanatçıların çok sayıda bilinen önemli eseriyle karşılaşıyoruz. 15. YY dan başlayarak günümüze kadar düzenlenmiş Fransız, Alman, İngiliz, Hollanda, İtalyan, İspanyol, Flaman ve Rus Resim Sanatı’na ait bölümleri görüyoruz . Dünya tarihiyle ilgili, Mısır, Antik Yunan, Doğu (Çin,Hindistan,Endonezya, İran, Suriye, Bizans) kültür ve sanatına ait arkeolojik bölümler, mücevherat bölümleri, ilkel kültür ve sanatlarala ilgili bölümlerdeki eser sayısının çokluğu da bizi şaşırtıyor.

Rusya’da tematik sergi geleneğini Hermitage Müzesi başlatmış. Hermitage’da da yılda enaz 20 sergi açılışı yapılmakta ve geçici sergiler alışverişi yabancı müzelerle etkin biçimde devam etmektedir.Umarım ilerde Hermitage’ın kolleksiyonlarından bazılarını yeni müzelerimiz aracılığıyla memleketimizde görme imkanı doğar.

Müzeler Şehri olarak anılan St. Petersburg’u ve Dünyanın en önemli kültür ve sanat hazinelerinden biri olan Hermitage Müzesi’nde bulunan koleksiyonları bir, iki günde tam anlamıyla gezmemiz mümkün olmadıysada müzeyi görmek, eserler ve bölümler hakkında bir fikir sahibi olmaktan çok mutluyum. Kültür ve sanatın içinde yaşayan, meraklı herkesin bu muhteşem yapıtı içindeki kolleksiyonlarla birlikte görebilmelerini diliyorum.

Sanatla ve Sevgiyle kalın.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.