Home Page
27.09.2020
28.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !

Zik Zak


Sosyal Vize
İzzeddin Çalışlar

Emir Kusturica gelmesin. V.S. Naipaul gelmesin. Amin Malouf şimdilik gelebilir. Louis de Bernières de gelebilir. Salman Rüşdi zinhar! Zaten hakkında fetva var. Dalai Lama da olmaz, Çin’le aramız bozulur. Diğer adaylar için de düşünürüz.

Vize mağduriyetinden en çok şikayet eden toplumlardan biri olarak, toplum adına ahkam kesip dış alemden gelenlere vize uygulayan sanatçılara da sahip olduk. Biri çıkıp bir laf ediyor, ne denli güçlü bir medyamız var ki, ortalık birbirine giriyor, adamlar kaçıyor.

Gıcık olduğun biri mi var? Türkiye’ye mi geliyor? Bir demeç ver işi tamamdır. En harbi sosyal vize reddi konuları şimdilik kadın hakları ve İslam’ın dokunulmazlığı. Örneklerin artacağından emin olabilirsiniz, çünkü birinin Türkiye’ye girmesini engellemek kadar ego okşayacak bir konu bulamazsınız: “Bir laf ettim, gelemedi dümbük... Eeee bizim de bir ağırlığımız var demek ki...”

Ne gerek var kardeşim, gelmesinler...

Bu memleket sadece geçmişi temiz, aykırı laf etmemiş, aklı ve vicdanı ancak kendimiz kadar hür olanlara açıktır. Bizim aklımız kendimize yeter. Yanlış fikirlere sahip olanların zehrini üzerimize püskürttürmeyiz. Pierce Brosnan gelebilir, o yakışıklı. Şarkıcıların hepsi gelebilir zaten ne söylediklerini anlamıyoruz.

Ne gerek var kardeşim, ötekiler gelmesinler...

“Naipaul’un ne işi var Türkiye’de? Yazar mı yok bizde? Zaten daha abuk subuk konuşanları dışarı yollama işini bitirememişiz, başımıza bir Nobelli daha tebelleş etmeyin. Zaten güvenliğini de sağlayamayız. Yüzbinlerce Naipaul okumuş adam ona diş biliyor, kimin ne yapacağı belli mi olur. Birine eser bir iş çıkarır al başına bela...”

Sosyal Vize

Benim sevmediğim adam gelmesin.

“Ben sevmiyorsam bir bildiğim vardır. Türkiye’de Naipaul’u dinleyecekler de adam mı olacaklar? Daha beni doğru dürüst okuyan yok, onu okuyup da ne öğrenecekler? Zaten kaç kişi dinleyecek ki? Gelmesin daha iyi...”

Sevgili okur;

Orada burada yazı yazan bir kişiyim. Bir sürü de gıcık olduğum, eleştirdiğim, yerli-yabancı yazar, sinemacı, aydın vs. var. Bakın burada açık açık yazıyorum:

Ola ki birgün, benim yüzümden herhangi bir ülkeden, herhangi bir fikre sahip, geçmişinde herhangi bir leke olan, herhangi biri herhangi bir yerden herhangi bir yere gitme, herhangi bir etkinliğe katılma ya da herhangi bir eylemde bulunma kararını değiştiren olursa, yalvarırım yapmasın. Böyle bir şeye sebep olmanın utancıyla yaşayamam çünkü. Ne karşıt olduğum insanı eleştirebilme hakkım elimde kalır ne de yazmaya devam etmek için bir sebebim...

Türkiye’deki sosyal vizecilerden utanıyorum; onlardan biri olmak yeni korkum.

 
DİĞER YAZILAR

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.