Home Page
21.10.2020
21.10.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !

Zik Zak


Yasak Sözcük
Image

Daha Kenanpaşavari yasak sözcükler komedyasının esprileri soğumadan 22 Ağustos'ta yeni bir internet engeli hazırlığının haberleri çıktı. Bu kez, öyle DNS ayarı yapıp, bilmem hangi tunnel.com'a bağlanıp engel aşmak mümkün olmayacak. Kurulacak sistem bir web sitesine bağlanmak istendiğinde içerik kontrol edilip onaylandıktan sonra görüntülenebilecek. İran ve Çin'de kullanıldığı söylenen bu proxy sisteminde engellenmiş içeriğe sahip bir siteye erişmeye kalkıldığında, yani engeli aşmaya kalkışıldığında suç işlenmiş oluyor.

Image

Radikal yazarı Serdar Kuzuloğlu’nun gündeme getirdiği filtre sansürü birtakım paketler halinde tasarlanmış. Yasak tasarlayıcı makam Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu. Yasa bu kuruma 27 görev ve yetki veriyor. Bunların hepsi de elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin rasyonel rekabet koşulları altında çalışmasını düzenleme amaçlı. Fakat uygulamalara bakınca kurumun yasada görülmeyen bir görevi daha olduğu, hatta bu görevin asal görev gibi algılandığı anlaşılıyor. Bu görev, memleketimizdeki hemen her resmi makamda refleks hali almış olan bireyin küçük dünyasına müdahale ve denetim çabası. Yasak sözcüklerden genital ve penisi kullanmayan bir tıp sitesi ifade sorununu çözmek için yaratıcı yazarlık kursuna mı katılacak?

Başbakan bireysel hak ve özgürlükler temelli yeni bir anayasadan bahsettikçe içimizde yeşeren umutlar, başbakanın adamlarının bireyin küçük dünyasına müdahaleleriyle karşılaştıkça yeniden sönüyor. Gençliğini 80’li yıllarda yaşayanlar Muzır Kurulu ve yasak yayınlarla yeterince anıya sahip. Bugünün gençlerine Kenan Evren’in “evren” sözcüğünü bile yasakladığını, meme ucunun yıldızla sansürlendiğini anlattığımız zaman gülüyorlar.

Devlet vatandaşlarının cici çocuk olmasını istiyor. Peki böyle bir hakkı var mı? Devletin yasa koyucunun belirlediği çerçevede vatandaşından kurallara uymasını bekleme ve aksi takdirde cezalandırma hakkı var; bu tamam. Peki, “bakalım bunlar benim onlar için kaka bulduğum konularla ilgileniyor mu?” diyerek tarama yapma hakkı var mı? Yok. Olamaz. Olmamalı. Olursa ne olur? Gelecek kuşaklar geçmiş nesillerin anlattıklarına gülmeye devam eder.

 
DİĞER YAZILAR

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.