Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !

Aptulika


STEVE VAI - "SOUND THEORIES VOL. I & II"
Steve Vai

Steve Vai'yı hepiniz bir gitar virtiözü olarak bilirsiniz. Ancak onu "Virtiöz Gitaristler" kategorisinde ayrıcalıklı kılan 2 özellik vardır. O bu kategorideki diğer gitaristlere göre grup müziğinde de başarılı olabilmiştir. Onu kariyerinin başında Frank Zappa’nın elemanı olarak görmüştük. Rock müziğin en farklı simalarından biri olan Zappa albümlerinde "En zor gitar partisyonlarının inanılmaz çözümleyicisi" diye sunardı onu. Böylece el alan Vai’yi sonraki yıllarda solo albümlerinde inanılmaz gitar oyunlarıyla görürken aynı zamanda Whitesnake ve David Lee Roth Band’da da eleman olarak uyumluluğuyla da görebilecektik. Bu "virtiöz" gitaristler arasında belki de ender durumlardan biridir. "Virtiöz"lerin albümlerini sadece meraklısı dinleyecek kadar gitar gösterileri ve maharet yarışı geçerliyken, Vai’nin çalışmaları melodik bir bütünlük içinde geniş bir dinleyici grubunu da hitap eder.

 
ANJANI - "Blue Alert"
ANJANILeonard Cohen’in kadın hali nasıl olur? İşte bu sorunun cevabını şimdilerde bu albümde buldum. O içe kapanık ama karizmatik ve bir o kadar da kaybetmişliğinden görkemli kaleler yapan adam sesi kadın vokalinde de yerini buldu. Anjani “Mavi Alarm” adını verdiği ilk albümünde bu havayı kadın cephesinden bizlere sunuyor. Bu tabiî ki sadece kendi çabasıyla olmamış çünkü Anjani’nin albümünde Leonard Cohen’i prodüktörlükten düzenlemelere kadar yoğun bir destekte görüyoruz.

 
NINA SIMONE - "Remixed & Reimagined"
Nina SimoneCaz ve soul müziğin kraliçesi Nina Simone’nu 21 Nisan 2003’te kanserden kaybetmiştik. Çıkan bu “mix” albümüyle de yeniden katledilmeye çalışılmış diyebiliriz.

İsyankar kişiliği, ırkçılık karşıtlığı, ABD sistemine getirdiği eleştirilerle sanatçılığını toplumsal mücadele ile de pekiştirebilen Simone, caz vokalinin vazgeçilmez ustalarından biridir. Onun yorumunu dinlememiş olmak müzikal tat açısından eksikliktir. Tabi böyle albümlerle bu usta ile tanışmakta katliam gibi bir şey olsa gerek.

Elektronik ve dans müziklerinin ünlü isimlerinden Francois K., Groovefinder, Tony Humprhies ve Coldcut’ın da bulunduğu albümde Nina Simone’un en sevilen şarkılarından seçmeler yapılmış. Aslına bakılırsa bu tip (mix) çalışmalara göre oldukça başarılı diyebiliriz. Ayrıca Nina Simone’a saygı duyularak çalışıldığını da hissedebiliyorsunuz. Ancak Nina Simone’un gerçek yorumunu bilmeden bu albüm dinlenirse çok şey eksik kalacaktır.

 
ŞEBNEM FERAH - "10 Mart 2007 İstanbul Konseri"(DVD / CD)
Şebnem Ferah

Şebnem Ferah 10. yılını bir DVD ile süslüyor. Bu İstanbul Symphonic Project ile birlikte 10 Mart 2007 tarihinde Bostancı Kültür Merkezi’nde verilen konserin görüntülerinden oluşan bir çalışma. Böylesi cesaret isteyen projelerin değişmez ismi Orhan Şallıel’in yönettiği senfonik orkestra eşliğinde verilen bu konserin filme çekilişinde yönetmenliği Pentagram grubundan tanıdığımız Hakan Utangaç yüklenirken, gene aynı topluluğun basçısı Tarkan Gözübüyük de prodüktörlüğüyle alıştığımız başarısını devam ettiriyor.

 
Pink Floyd’un İlk Albümü 40 Yaşında
Image

Efsanevi grup Pink Floyd, "The Piper At The Gates Of Dawn" adlı ilk albümlerinin yayınlanışının 40. yıldönümü şerefine bu albümün çok özel bir seçkisini üç CD’den oluşan bir set halinde yayımlıyor

1967 yılında piyasaya çıkan bu özel albüm, grubun adının müzik tarihine altın harflerle yazılmasını sağlamıştı. 'Apples and Orange', ‘Interstellar Overdrive’ ve 'Matilda Mother' adlı parçaların değişik versiyonlarını ilk kez dinleme imkanı veren bu albüm setinin sürprizi ise Syd Barrett için özel hazırlanmış bir kitapçık! İçerisinde Syd Barrett'a ait resim eskizleri ve Barrett’ın elyazılarını bulabileceğiniz kitapçık koleksiyoncular için müthiş bir kaynak.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.