Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Led Zeppelin dönüyor
Image

Efsanevi grup 26 Kasım'da Londra'da konser verecek


Bugün yeni rock gruplarında bile Led Zeppelin’den bir iz vardır. 70’li yıllarda hard rock türünün Ryhtm And Blues’la harmanlanmasıyla kendilerine farklı bir kişilik kazandıran Led Zeppelin, uzun yıllar sürecek bir ekolun de ismi olacaktı. Onları az biraz da Türk Müziği’ndeki Müzeyyen Senar okuluna benzetebiliriz (Tabi bunu müzik tarzı olarak söylemediğimi, tamamen ekollerinin yaygınlığı ile alakalı olduğunu tekrar belirtmeme gerek var mı, bilemiyorum)

 
İngiliz Caz Saksafoncusu Mike Osborne Öldü

İngiliz caz müzisyeni Mike Osborne 19 Eylül 2007’de hayata veda etti. Alto saksafon , piyano ve klarnet çalan müzisyen 28 Eylül 1941’de Hereford’da doğmuştu. 1960’dan 70’e kadar Brotherhood of Breath ile müzik yaptı.

Michael Gibbs, Mike Cooper, Stan Tracey, Kenny Wheeler, Humphrey Lyttelton, Alan Skidmore ve John Surman gibi müzisyenlerin albümlerinde çalmıştı..

 
Birleşenler Kervanına Genesis de katıldı

Sanki bir şaka gibi… Led Zeppelin bir araya geliyor dendi ve ardından bir domino taşı gibi diğerleri de geliyor. 70’lerin rock grubu Genesis de bu modaya uyuyor ve bir araya geliyor. Grup Kuzey Amerika turnesinin hazırlıklarına bile başlamış. Ancak grubun meşhur vokalisti Peter Gabriel bu birleşme kadrosunda yokmuş. Bunun sebebi de Gabriel’in yeni albümünün kayıtlarıymış. Klasik kadrodan Phil Collins, Mike Ruthir ford, Tony Banks yeralıyor.

 
David Gilmour: "Pink Floyd bensiz de olabilir"
Image
Led Zeppelin’in tekrar bir araya geyleceği haberleri çıkınca dikkatler hemen Pink Floyd’a çevrildi. Geçen yıl ilk ve son kez olarak bir araya gelip, konser vermeleri de beklentileri daha da arttırmıştı. Bu fikre hiç sıcak bakmayan grubun gitaristi David Gilmour, şu aralar solo çalışmalarından başka bir şey düşünmüyor. Pink Floyd’un bir araya geliş turnesiyle ilgili düşüncelere hiç önem vermediğini belirten gitarist, nostalji birleşmesinin bir anlamı olmadığını da inatla vurguluyor. Led Zeppelin’in bir araya geylişi ile ilgili sorulara ise, bu konserlerini izlemeye gideceğini söylemekle yetindi. Pink Floyd’un kendisi olmadan da devam edebileceğini, konser turu yapabileceğini de belirtti.

 
Sex Pistols da 30. Yıl için bir araya Geliyor
Image


Efsane punk grubu Sex Pistols bir konser için tekrar toplanıyor. 70 sonlarında İngiltere’de müziğin meydan okuması denilebilecek olan Punk tarzının en tanınan ve efsaneleşen grubu Sex Pistols, ilk albümleri olan “Never Mind The Bollocks, Here’s The Sex Pistols”un piyasaya çıkışının 30. yılı sebebiyle birleşiyor. 1977 yılı çıkışlı bu ilk albümün yeniden yayınlanacağı ve sürprizleri de barındıracağı bilgiler arasında. Grubun geri dönüş konseri ise kasım ayında gerçekleşecek

 
Luciano Pavarotti ( 1935 - 2007 )
Image

Dünyanın en önemli tenorlerinden biri olan Luciano Pavarotti'yi 6 Eylül günü pankreas kanseri sonucu yitirdik.

İtalya’nın Modeno kentinde 1935 yılında doğan Pavarotti, müzik serüvenine babasıyla birlikte yeraldığı koroda adım attı.

Gioachino Rossini adlı bu koro ile Galler’e kadar gidip konser verdiler.Llangollen uluslararası şarkı söyleme yarışmasında birinci olan Pavarotti tenor olmak konusunda işi ciddiye aldı.O aile tarafından öğretmen olması yönünde yetiştirilmişti ama müzik delikanlılık döneminde iyice önemli hale gelecekti. Pavarotti, Arrgio Pola ve Ettore Campogallianni tarafından aldığı derslerle Concorso İnternazionale adlı ödülü 1961 yılında kazandı ve opera dalındaki başlangıcını bir tiyatro salonunda La Boheme eseri ile aynı yılın 29 Nisanında yaptı.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.