Home Page
21.09.2020
21.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Martin Scorsese’den Bir Müzik Belgeseli Daha
Martin Scorsese

68’in meşhur festivali “Woodstock”ı yönetmenlik kariyerinin başında çeken Martin Scorsese’in sinema filmlerinde bile blues ve rock’ın yeri her zaman önemliydi. Öyleki onun filmlerini müzik tutkunu bir izleyici 2 kere izlemek zorunda kalabilir. Birinci izlemede filmi için, ikincisinde de arka planda çalan müzik ziyafeti çindir. Onu bu yönüyle görmek bile müziğin hem dinleyicisi hem de yaşam biçimine dair şekillendiriciliğin hissedersiniz. Ancak bu usta yönetmenin filmlerinde gizlenen merakı son yıllarda belgeselleriyle de ayyuka çıktı. Onu ilkin muhteşem blues belgeseliyle gördük. Prodüktorlüğünü de üstlendiği bu yapımda blues müziği üzerine kendisiyle birlikte 6 yönetmene de film çektirerk 7 uzun metrajlı filmden oluşan bir blues kütüphanesi çıkarmıştı.

Scorsese’nin bundan sonra Bob Dylan belgeseli geldi. En baba gazeteci bile Dylan’ı 10 dakikalık konşturmaya muhaffak olamazken, Scorsese ile saatlerce konuşabilecekti. Sonuçta ortaya hem Dylan üzerine bir belgesel çıkarken, diğer yandan da ABD’nin unutulmuş ve yok edilmiş sol muhalif tarihine de ışık tutulabilecekti.

 
Hayatları Film Olan Rock’çılar
Grateful Dead

Sinemanın önemli yönetmenlerinin (ki Martin Scorsese’si en başta tutabiliriz) yaptığı müzisyenler üzerine belgeselleri biliyoruz. Hâtta bunlardan bir kısmını da “Film Ekimi” etkinliklerinde görebileceğiz. Şimdi bu belgesellerin dışında Rock grubu ve müzisyenlerinin hayatlarının film haline getirildiği haberlerini alıyoruz.

Bob Dylan, The Grateful Dead ve INXS grubunun solisti hayatı filme konu olacak rockçılardan bazıları.

 
Sezen Aksu İle Kökleri Yolculuk

Sezen Aksu 2008'de tamamlamayı planladığı "Kök" adlı albümde dün, bugün ve yarın olarak kendi müzik yolculuğunu anlatacak. Aralık ayında çıkaracağı yeni albümünün yanı sıra titizlikle hazırladığı yepyeni bir proje olan “Kök”ün çalışmalarını da sürdürüyor.

 
Rock Treni Kalkıyor!
Rock Treni

2007 yılında Poem Organizasyon'un gerçekleştirdiği ve "Adelaide" grubuna kendi albümünü yapma fırsatı sunduğu müzik platformu "Rock Express Rock Müzik Yarışması" 2. yılında. Demo müracaatları 01 Kasım 2007'de başlıyor...

 
The Police Turnesi Sting’in sesine Mâloldu.
The Police

Tekrar birleşen rock grubu The Police, solisti Sting'in "sesindeki ciddi sorunlardan" ötürü Belçika'nın Anvers ve Almanya'nın Mannheim kentinde vereceği konserleri iptal etti

8 Ekim’de verilen Anvers’daki ilk konserin ardından Sting’in sesinde görülen sorun sebebiyle 9 Ekim’de yapılması planlanan aynı kentteki konser iptal edildi. Konserin organizatörü olan Live Nation şirketi, iptal edilen konserin başka bir tarihte yapılması için çaba sarfettiklerini de söylemeyi ihmal etmedi.

Kuruluşunun 30. yıl dönümü sebebiyle Şubat ayında dünya turuna çıkmak üzere yeniden birleştiğini açıklayan efsane grup, yarın Almanya'nın Mannheim kentinde vereceği konseri de iptal etti. Ünlü grubun, 13 Ekim'de de Almanya'nın Düsseldorf kentinde sahneye çıkması öngörülüyor. Live Nation sözcüsü, grubun bundan sonraki konserlerinin yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgisi bulunmadığını söyledi.

Sting, gitarist Andy Summers ve davulcu Stewart Copeland’dan oluşan unutulmaz grubun Latin Amerika, Avustralya ve Japonya'da da sahneye çıkması bekleniyordu.

 
Van Halen, klasik vokali Dave Lee Roth’la Geliyor.

80’lerin Hard’n Heavy Rock kahramanı Van Halen orijinal şarkıcısı David Lee Roth’la dönüyor. Grubun gitar ustası Eddie Van Halen’ın geçirdiği kanser rahatsızlığı sebebiyle uzun zamandır müzik yapamayan grubun dönüş haberine bir de bu hayalin eklenmesi hayranlarını çifte mutluluğa taşıdı.

Roth 1985’de Van Halen’dan ayrılmıştı. Yerine gelen Sammy Hagar’ın sesi ve kariyeri güçlülük taşımasına karşın David Lee Roth’un tavrı da aranıyordu. Şimdilerde gerçekleşen bu düş ile Van Halen orijinal kadrosuna erişiyor; Gitarlarda Eddie Van Halen, davullarda da kardeşi Alex Van Halen , Roth’un klasik vokaliyle kendini bulacak. Bas gitarlarda ise Eddie Van Halen’ın 16 yaşındaki oğlu Wolfgang yer alacakmış.

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 10 of 14

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.