Home Page
21.09.2020
21.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Sanat Eğitiminden Yansımalar
Ceylan Mutlu

Sonbaharın tatlı telaşı içinde 2007-2008 Eğitim yılına başlarken sanatla ilgili her şeyde bir hareketlenme izliyoruz. Sanat aktivitelerinin Sanatın gelişmesi ve yaygınlaşması kuşkusuz eğitimle başlıyor.Ülkemizde sanat eğitiminin önderi bir kurum olan Mimar Sinan G.S.Ü. , ve onu takip ederek, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi , Kocaeli Üniversitesi G.S.F., Eskişehir Üniversitesi G.S.F., Sakarya Üniversitesi G.S.F., Maltepe Üniversitesi G.S.F., Yeditepe Ünv.G.S.F., Doğuş Ünv.G.S.F., Sabancı Ünv. G.S.F., Kadir Has Ünv. G.S.F. Sanat eğitimine destek veren kurum ve kuruluşlar içinde bu yıl özel Güzel Sanatlar Fakülteleri zincirine Işık Üniversitesi G.S.F.’de eklendi. Güçlü bir eğitim kadrosuyla eğitime açılan fakültenin başarılı ve yaratıcı gençler yetiştireceği şüphesiz.

artNEXt

Çağdaş Sanatın içinde yer alırken özüne bağlı görsel eserler üretebilen bir kuşağın yetişmesi uluslararası platformda kültür ve sanatımızın daha iyi tanınmasına yardımcı olacaktır. Sanatın toplum içindeki çevreden ve şartlardan beslenerek yeşeren bir olgu olduğunu düşünürsek, iyi programlanmış, kapsamlı bir eğitim evrensel sanat değerlerine sadık, aynı zamanda kendi öz değerlerinden ödün vermeyen bir yaklaşım yaratacak eserlerin üretimini sağlayacaktır.

Globalleşen Dünya’nın serbest piyasa ekonomisinden Türkiye’nin eğitim sektörü de payını almaktadır. Daha iyi, daha başarılı ve çağdaş bir sanat eğitimi için bir yarış oluşması ülkemiz için yeni ufuklar açacağı düşüncesindeyim.Çağdaş,pırıl,pırıl yeni sanatsal bakış açıları ve özgün eserler yaratma kapasitesine sahip gençlerimize önderlik edecek değerli eğitimcilerimiz ve eğitim kurumlarımızın yaşatılmasına sanatseverlerimizin katkıları yön verecektir.

Resim, heykel ve diğer görsel sanat dallarının Avrupa’da daha gelişmiş olmalarının sebeplerini hepimiz biliyoruz. Rönesans’ da yaşanan kısaca, yükselen değerler ve insanın kendini yeniden öğrenerek sanata yansıtmasıdır. Toplumsal değerlerimizin, Avrupa’dan çok daha zengin bir geçmişi bulunan kültürel zenginliklerimizin öncelikle gençlerimize, çocuklarımıza ve halkımıza yansıtılmasını yeni kurulan bu sanat eğitim kurumlarından bekliyoruz. Sanatı üstün olan toplumlar tarih boyunca diğerlerinden üstün olmuştur. Sanata değer veren toplumlar başarılı sanatçıları ve onların yarattığı eserler sayesinde Dünyada saygınlık kazanmışlardır. Özgün sanatsal yaratımların temelinde özümsenen bilgi, kültür birikimleri ve duyumlar yatar.

Sanat dolu günler dileğiyle,

Ceylan Mutlu

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.