Home Page
21.10.2020
21.10.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !17. İstanbul Sanat Fuarı’nın Ardından
Image

Açılışı 27 Ekim , 2007 Saat 12:00’de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından gerçekleştirilen 17. İstanbul Sanat Fuarı, İstanbul Kitap Fuarı ile aynı zamanda Beylikdüzü - TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Fuar 4 Kasım 2007 akşamı saat 20:00’ye kadar devam etti.

Şehir merkezine oldukça uzak olmasına rağmen, Sanat Fuarı’na bu sene yine 100’ü aşkın sanat kurumu katıldı. Dört farklı salonda gerçekleştirilen ve İstanbul’da en büyük metrekarede düzenlenen sanat fuarı olma özelliğini taşıyan Artist 2007’nin bünyesinde İstanbul, yurtiçi ve yurtdışından gelen sanat galerilerinin yanı sıra bağımsız gruplar, çeşitli sanat derneklerı, vakıflar ve üniversiteler de yer aldılar.

İstanbul Sanat Fuarı ve “Akdenizlilik ve Gurbet” sergisi fuar süresince Merkezi’nde ziyaretçi akınına uğradı Fuar süresince “Sanat ve Edebiyat’ta Akdeniz” başlığı altında ortak etkinlikler düzenlendi. UPSD (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) Standında önemli günümüz sanatçıları, eleştirmenler ve yazarların sanatla ilgili söyleşi ve panelleri sanatseverlerin ilgi odağı oldu.

Ayrıca, küratörlüğünü Maurizio Vanni'nin üstlendiği İtalyan Kültür Merkezi tarafından düzenlenen "Sınır İşaretleri/İnsan Ben'inin Tekrar Fethi" resim sergisi de yer aldı.

Kitap Fuarından çıkıp ,Sanat Fuarını gezen izleyiciler, Metin And onuruna Sabri Koz tarafından hazırlanan ''Onur Yazarı'' kitabının metinlerinin ve Metin And'ın yaşamından kesitlerin yer aldığı bir serginin yanısıra,''Cevdet Kudret 100 Yaşında'' isimli Cevdet Kudret'in fotoğraf, biyografi ve eserlerinin metin parçalarından oluşan bir sergiyi izleme olanağı buldular.

artNEXt

Diğer sergi başlıkları ise Akdeniz ülkelerinin şiirlerinin yer aldığı ''Şiirlerle Akdeniz'', Attila Durak ''Ebru Sergisi'', ''Belleklerdeki İstanbul'', ''Bir dönemin geleneksel pul sergisi'', ''14. Balkanfila Pul Sergisi'', Che Guevara'nın ünlü fotoğrafçı Alberto Korda tarafından çekilmiş 20 fotoğrafını içeren ''Viva Che'', ''Anadolu'da Yolculuk /Faruk Akbaş Fotoğraf Sergisi'' idi.

Gönül isterdi ki fuar alanı ulaşım açısından daha merkezi bir yerde olsun ve daha çok sanat sever ve izleyici ile buluşsun.Tüyap’ın halka ulaşım kolaylığı sağlama çabası, belli merkezlerden kalkan otobüs ve servisler her ne kadar yardımcı olsa da aksamalar yaşandı. Sanat Fuarı’nın katılım ve izlenim oranını, kitap fuarıyla eşzamanlı olarak düzenlenmesinin arttırdığı kesin. Bunu da Fuar yönetiminin bir başarısı olarak değerlendirmeliyiz. Çünkü toplumumuzun sanat kültürü alanındaki eğitim eksiklikleri ancak sanatın yaygınlaşmasına yol açan bu tür fuar, biennal, sergi ve benzeri etkinliklerle sağlanacaktır. Toplumun evrensel sanat değerlerini özümsemesi ve talep etmesi bir doyum sürecinden sonra oluşur. Yüksek düzeyli eserler izlemeye, okumaya veya dinlemeye alışan bir toplumda, düşük değerli ve de gerçek sanatsal çizgiyle bağdaşmayan eserler yerini bulamaz.

Görsel sanatlarımızın özüne bağlı ve özgün bir kimliğe kavuşarak ilerlemesi, toplumsal ve kültürel değerlerimizi evrensel sanat bilgileri ile kaynaştıran bir temel sanat eğitimi uygulamasıyla gerçekleşebilir kanısındayım.

Sanat Fuarı genelinde ortaya konan eserler ve gündemdeki etkinlikler Türk insanının genlerinde kayıtlı olan geniş çaplı yaratıcılığı, duygusal ve duyumsal yeteneği gözlemlemek benim için onur vericiydi. Türk Kültürü ve Sanatının globalleşme süreci içinde gerçek yerini bulması en büyük dileğimiz olmalıdır.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.