Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !

Aptulika


BEN HARPER & THE INNOCENT CRIMINALS “Lifeline” (EMİ)
BEN HARPER & THE INNOCENT CRIMINALS “Lifeline” (EMİ)

Geleneksele dayanıp günümüz müzik ortamına hem farklı hem de nevi şahsına münhasır bir tavır getiren bir isimdir, Ben Harper. Müzikal kariyerine adım attığı 1994’de çıkan ilk albümü “Welcome To The Cruel World” de elektrik gitarlı blues rock’a alışık bir kulağa sahip olduğum için ondan pek haz etmemiştim. İlerleyen zaman diliminde ilk kez 2006 tarihli “Both Sides Of The Gun” albümüyle ona kapım açılmıştı. Bu kapının açılma nedenini şimdilerde çıkan yeni albümü “Lifeline” ile artık daha net algılayabiliyorum. Ben Harper’ın blues’ı Amerika’dan folk, soul, rock ile kökenlerinin kaynağına inen reggea gibi türlerin kaynaşımından oluşuyor.

İlk albümünden bu yana ülkesi ABD’den çok Avrupa’da yoğun bir ilgiye mazhar olan Harper bu albümünü de Avrupa turnesinin Fransa ayağında oluşturmuş. Turnenin son konserini verdiği Paris’de ertesi günü karar verilmiş ve bir hafta gibi kısa bir sürede kaydedilmiş. Harper’ı bu albümde bir de grupla görüyoruz ki bu da müziğine ayrı bir samimiyet katmasını sağlamış. Paris’in kafelerinde içtiği ve çok sevdiği bir kokteylin adından çıkardığı “Paris Sunrise” isimli enstürümantal parçada bir kez tek başına takılan Ben Harper,. Paris’in kendinde bıraktığı izleri müziğin soyut diliyle bizlere sunuyor. Albümde “In The Color”, “Needed You Tonight”, “Fight Outta You” gibi parçalar da ilk anda dikkatleri üzerine çeken örnekler arasında sayılabilir.

 
MURAT NET - “Selamiçeşme Blues” (Atlantis)
Image

80’lerin sonundea bir ara Bulutsuzluk Özlemi, ardından 90'ların başında Pentagram, Pentagram sonrası İngiltere’de Fair And Rain isimli gruplarda gitaristlik yapan Murat şimdilerde “Selamiçeşme Blues” adlı albümüyle yeni bir dönüş içinde. 1991 ile 1994 arası İngiltere’ye gidip, Batı’da müzik yapmaya kara veren çılgın rock gitaristimiz, burada başarıyı yakalamak üzereydi. Öyle ki İngiltere’de onu Frank Net diye anmaya bile başlamışlardı.

Fair And Rain’le birlikte meşhur Marquee’de de konserler verdi. En sonunda albüm için plak şirketiyle anlaşacakları zaman değişen müzik trendleri buna izin vermeyecekti.O dönemde bir anda etrafı saran ve moda haline gelen alternatif ve grunge akımları, Murat Net’in klasik rock birikimlerine dayanan hard rock ve heavy metal tarzına olanak tanımıyordu. Böylece yapılacak plak anlaşmaları son buldu ve Net 1995’de İstanbul’a döndü. İstanbul’a dönüşte ülkemizde de her şey farklılaşmıştı. Artık konserlerin yerini rock bar ortamları almıştı. Bir ara buralarda “Mad” isimli bir grup kurarak sahnedeki yerini alsa da konserlere tutkun biri olduğu için fazla devam edemedi. 80’lerdeki grubu Refleks’i tekrar kurarak yoluna devam etti. 1997’de bu grubuyla bir de albüm yaptı .

 
DÜŞ SOKAĞI SAKİNLERİ - “En Güzel Düşler” (EMI)
DÜŞ SOKAĞI SAKİNLERİ - “En Güzel Düşler” (EMI)

Murat Yılmazyıldırım ve Murat Çelik’ten kurulu bu ikili 1993’de çıkan ilk albümlerinden bu güne genellikle üniversite de okuyan gençlerden oluşan çok ciddi ve sadık bir dinleyici kitlesi oluşturdular. 1999’da çıkan üçüncü albümlerinden sonra dağılan ikili yollarına ayrı ayrı devam etti. İşte bugünlerde piyasaya çıkan “En Güzel Düşler” isimli albüm o üç albümden en sevilen, klasikleşmiş Düş Sokağı Sakinleri şarkıları seçilerek bir “best of” oluşturulmuş.

Müzikleriyle insanlar üzerinde çok sıcak bağlar kuran gruplar dağılıp, elemanlarının solo olarak müzik hayatını sürdürmeleri hayranları tarafından “Gene bir araya gelsenize” serzenişiyle karşılanır. “Düş Sokağı Sakinleri”nin de eski parçalarından oluşan bu seçki albümü de hayranları tarafından “Tekrar bir araya geliyorlar mı” diye sevinçle karşılansa da bugün için öyle bir şey olacak gibi değil. Hem Yılmazyıldırım ve Çelik kendi solo albüm ve konserleriyle müzik hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar.

Düş Sokağı (1993 - Eylül – Piccatura), Yasadıkça (1997 – Şubat - EMI), Üç (1999 - Kasım - EMI) isimli albümlerden seçilen klasikleşmiş 14 Düş Sokağı Sakinleri parçasının bir araya getirildiği “En Güzel Düşler”de Yılmaz yıldırım ve Çelik besteleri eşit düzeyde yer verilmeye çalışılmış diyebiliriz. Albümde “Sevdan Bir Ateş”, “Yanar Kor Olurum”, “Acılar Parkı”, “Mor Yel” gibi bir döneme damgasını vurmuş Düş Sokağı klasikleri çok güzel yerleşmiş.

 
LORENNA MC KENNITT - “ Night From The Alhamra” (Balet)
LORENNA MC KENNITT - “ Night From The Alhamra” (Balet)

Geçen yıl çıkan “An Ancient Muse” albümünün tanıtımı için çıktığı turnenin İspanya ayağında verilen konserin kayıtlarıyla geliyor, Lorenna Mc Kennitt. Alhamra kentinde bulunan “The Palacio de Carlos Granada” da verilen bu konser hem ses hem de görüntü kayıtlarından oluşan özel bir set niteliğinde. 2 CD ve 1 DVD’den oluşan bu albüm seti ülkemizde de hatırı sayılır bir sayıda olan Mc Kennitt hayranlarını sevindireceğe benzer.

 
ELVIS PRESLEY - “The King” (EMI)
Image

Ölümünün otuzuncu yıldönümünde Elvis Presley üzerine şirketlerin çıkardığı özel projeler ve seçki albümler birbiri ardına geliyor. Elimizdeki ikili albümde bunlardan biri. Ancak bu albüm hazırlanılış itibarıyla ve parça seçimleriyle Elvis’in müzikal çeşitliliğini önümüze döküyor. Tümünü dinlediğinizde efsane şarkıcının kimliğini hem bir belgesel hem de müzikal araştırma tadında kazanabiliyorsunuz. Elvis Presley denilince aklımıza çeşitli imajlar gelebilir. Irk ayrımından fena halde sabıkalı ABD’nin müzikal tarihinde siyahi insanların müziğini bir beyaz sesinde okuyabilmesi özelliğiyle Elvis’in resmi bir niteliği olsa da ilk rock’n roll isyanını veren yapıtları da dikkat çekicidir. Ne yazık ki onun resmi imajı kimi eksik kimi zaman da gereğinden fazla abartılı bakışlara varmamamıza sebep olmuştur. İşte bu albüm ona biçilen imaj gömleklerinin dışında rock’n roll, country, gospel, pop türlerinin gerek ayrı ayrı gerekse birbirine harmanlanmış yapılarında müzikal yanını hissedebiliyoruz. “The king” seçkisinde özel ve bilinmeyen konser kayıtlarının da olması ayrıca değerli özelliklerden. Özellikle ikinci CD yeralan 3 Nisan 1960 tarihli kayıtta seslendirdiği “Are Yo Lonescome To night” daki gülme krizi tavsiyeye değer.

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 5 of 8

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.