Home Page
08.08.2020
08.08.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !

Aptulika


DURUP DURURKEN - "Yeryüzüne Merdiven" (Pan Yayıncılık)
DURUP DURURKEN -

Yeni Türkü’nün eski elemanlarından Fuat Oburoğlu (blok flüt, yan flüt, klarinet) ve, Tuğrul Bayrak( bas gitar) bugünlerde “durup dururken” adında yeni bir grupla ve “Yeryüzüne Merdiven” albümüyle bizlerle tekrar buluşuyorlar.

Yeni Türkü’nün klasikleşmiş “Başka Türlü Bir Şey” ve “Dolunay” parçalarındaki yan flüt sololarıyla hafızalarımıza müzikal olarak yer eden Fuat Oburoğlu’nu geniş bir kesim “Süper Baba” dizisinin unutulmaz şarkısı “Bana Bir Masal Anlat Baba”nın blok flütle çaldığı ezgisiyle de hatırlamaktadır. Oburoğlu’nu Yeni Türkü’nün “Yedikule”, “Külhani”, “Eski Dostlar” gibi şarkılarında sesiyle de hatırlayabiliriz. Tuğrul Bayrak ise Yeni Türkü’nün kuruluşundan beri simgeleşmiş şapkasıyla bas gitaristi olarak hatırlarız. 1993’ e kadar Yeni Türkü’de gördüğümüz Bayrak, şimdilerde Fuat Oburoğlu ile birlikte aralarına Hülya Aras ve Devrim Özonur’ı da alarak “Durup Dururken” grubunu kurarak müzikay yolculuklarına devam ediyorlar.

 
BALKAN YOLCULUĞU - “The Balkan Journey” (Kalan)
BALKAN YOLCULUĞU - “The Balkan Journey” (Kalan)

Muammer Ketencoğlu ismi ülkemiz müzikal ortamında bilim adamı hassaslığındaki işlere atılan imza gibidir. Moda deyimiyle “etnik” ya da “dünya müziği” yani yerel müzik tarzlarının peşinde araştırmalarını bizlere yorumculuğuyla sunan Ketencoğlu, aynı zamanda da çok kapsamlı çalışkanlığın da adı gibidir. Ege müziklerini ele aldığı Zeybek Topluluğu, Anadolu’da yakılmış türküleri yöre ve şive özelliklerine bağlı kalarak toparladığı “Kadın Sesleri Topluluğu” ve Balkan müzikleri onun eş zamanlı sürdürdüğü projeleridir. Laiko ve Rebetiko tarzlarındaki ustalığını da belirmezsek eksik tanımlamış oluruz onu.

 
APOCALYPTICA - “Worlds Collide” (SONY / BMG)
APOCALYPTICA - “Worlds Collide” (SONY / BMG)

Finlandiyalı 4 klasik müzik öğrencisi dinleyicisi oldukları Metallica’nın parçalarını çellolarıyla çalmalarıyla başladı her şey. Bu aralarında eğlenmek için yaptıkları bir denemeydi. Sonra diğer Metallica parçalarını da klasik müzik enstrümanlarıyla çıkaracaklardı ve bu sonuçta bir albüme doğru yol alacaktı. İşte Apocalyptica grubu böyle doğdu. Esin kaynaklarının ünlü Rus klasik müzik bestecisi Dmitri Shostakovich olduğunu her fırsatta dile getiren grup elemanları, bu çalışmalarını mezuniyet törenlerinde sergilediklerinde ise tam anlamıyla kıyamet kopmuştu. Grup, Metallica parçalarını ezbere bilen seyircilerin de eşliğiyle öyle başarılı bir performans sergiledi ki, büyük plak şirketlerinden biriyle anlaşma başarısını gösterdiklerinde bu olayın üzerinden henüz bir hafta bile geçmemişti.

Finlandiya'daki Sibelius Akademisi'nin çello bölümü öğrencileri olan Eicca Toppinen, Max Lilja, Paavo Lotjonen ve Antero Mannien'den oluşan kadro 1996 yılında "Plays Metallica By Four Cellos" adlı albümleri çıktığında herkes hayrete düşmüştü. Metallica'nın "Enter Sandman", "The Unforgiven", "Wherever I May Roam", "Master of Puppets", "Harvester of Sorrow" gibi parçalarını dört çelloyla yorumladıkları bu albüm bir anda 250 bin satışa ulaşacaktı.
1997 yılında ülkemize gelip, Cemal Reşit Rey ‘de konser veren grubun ülkemizde de yoğun hayranları oluşacaktı. Ardından Şebnem Ferah’la birlikte de bir çalışma yapan grup, geçtiğimiz yıllarda da Rock’n Coke’a gelmişti.

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 6 - 8 of 8

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.