Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Güncel Sanatın Yönü ve "Contemporary İstanbul" Sanat Fuarı
Ceylan Mutlu

Son zamanlarda fuar sergi ve bienallerden edindiğim izlenim şu ki; günümüz sanatçısı görsel sanatlar bazında her ne kadar eski ve değişmeyen sanatsal değerlere sadık kalmaya çalışsa da, yaratıcılık potansiyelinin verdiği coşku ve enerjiyle kullanılacak teknolojik yeniliklerin ve malzeme türlerinin yarattığı seçenek şanslarını denemeye yönelmektedir. Zihninde canlandırdığı herhangi bir imgeyi veya tasarladığı bir kompozisyonu en hızlı ve etkileyici biçimde nasıl gerçekleştirebilecekse o yolu seçmektedir.

1900’lerin başlarında modernist yaklaşımla başlayan ve devam etmekte olan ifadecilik (ekpresyonizm) ekolü çeşitli teknik uygulamalarla kavramsal sanat için bir taban oluştururken, güncel sanatın içinde yer alan resim, heykel, seramik, fotoğraf, video art ve dijital sanat eserleri tümüyle teknolojik ve endüstriyel gelişimden payını almaktadırlar.

artNEXt

Geçtiğimiz ayın sonunda -29 Kasım- 2 Aralık tarihleri arasında – gerçekleştirilen ikinci ‘Contemporary İstanbul’ uluslararası sanat fuarı, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında 3000’e yakın davetlinin katılımıyla açıldı . Yurdışı ve yurtiçinden 2 bine yakın resim heykel, fotoğraf, video art ve dijital sanat eserinin yer aldığı fuara 49 galeri, 150nin üstünde sanatçı katıldı. Sponsorluğunu Akbank Private Banking, The Sofa Otel, İkon Events Hürriyet ve Radikal Gazeteleri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği fuarı yerli ve yabancı birçok kurum ve kuruluş da verdikleri hizmetlerle desteklediler.

Dünyada bugün üretilen çağdaş sanatı İstanbul’a, Türkiye’nin megapol’üne çekmeyi başararak Contemporaray İstanbul’u gerçekleştiren ana sponsor Akbank Private Banking, Fuar Direktörü Orhan Taner, Yönetim Kurulu. Başkanı Ali Güreli ve ekibinin başarısı uluslararası iletişim ve dayanışma yönüyle örnek bir tablo oluşturuyordu.

Sergilenen eserlerin içeriği ve tarzında gözlenen farklı ve alışılmışın dışındaki teknik uygulamalar, hızla değişen dünyamızda teknolojik ve endüstriyel gelişim sonucunda oluşan etkilerin neredeyse tümünü yansıtmaktaydı. Değişen değerlerle birlikte, toplumsal ve bireysel duyum, izlenim, ifade, yorum ve kavram çeşitliliğinin sanata yansımasını izlemek güzeldi. Ancak, insan elini ‘minimize’ eden yaklaşımlar beni biraz ürküttü. Bakış açısı olarak tutucu gibi görünse de, çağdaş sanat üretiminde kullanılan yeni teknoloji ve malzemenin evrensel sanat kriterlerine bağlı ve insan doğasını mekanikleştirmeyen sanatsal yaklaşımlarla kullanılmasından yanayım.

Sevgiyle sanatla kalın.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.