Home Page
21.10.2020
21.10.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !2008'e Girerken Güncel Sergiler

ceylan3.jpg

Koskoca bir yılı daha geride bırakırken sanat etkinlikleri hızla ve yoğun bir biçimde devam ediyor. Sonbaharda başlayan yeni sanat sezonuyla birlikte fuarlar ve biennal aktiviteleri sona ererken yeni yıl sergileri gündeme gelmeye başladı. 

Örneğin, tüm sanatçıların ve sanatseverlerin ilgi odağı, önemli yeni sanat merkezlerimizden biri olan İstanbul Modern Süreli Sergiler Salonun'da 13 Aralık 2007'de toplumsal ve kültürel tarihimizin usta yorumcusu mimar, ressam ve öykü yazarı ‘Cihat Burak Retrospektif Sergisi' açıldı. Sanatçının 50 yıllık sanatsal üretimini içeren sergi,  resim, seramik ve baskı tekniklerinde 220 yapıttan oluşuyor. Cumhuriyet Dönemi insanını yansıtırken zengin bir düş ve gözlem gücü kullanan Cihat Burak ‘‘Eskinin tadını yeniden yaratıp halk sanatıyla Osmanlı Sanatı'nın öğelerini batılı yöntemlerle birleştiren'' hicivli bir anlatım sergiliyor. Herkesin görmesi gereken bu önemli sergi 9 Şubat 2008'e kadar sürecek  Ayrıca, İstanbul Modern'in diğer bölümlerinde ‘Modern Deneyimler'-Resim Sergisi,  ‘Aşk ve Politika'-Video Yapıtları (13 Aralık2007-23 Mart 2008), ‘Köprü 6' -Galata Fotoğrafları (6 Eylül 2007-3 Şubat 2008) sergileri görülebilir. 

artNeXTSakıp Sabancı Müzesi'ne ise bir Dünya Sanatçısı  Abidin Dino konuk oluyor (24.11.2007- 27. 01. 2008) Philips'in kısmi desteğiyle düzenlenen ‘Abidin Dino-Bir Dünya' sergisinde, on dört yıl önce, 80 yaşında yaşama veda eden, çok yönlü kültür ve sanat insanı Abidin Dino, tüm yönleriyle anlatılıyor. Çizgileriyle ve yazılarıyla önemli izler bırakan Dino'nun  Türkiye, Fransa ve diğer  ülkelerde geçen yaşamı ve çalışmaları belgeleriyle sergileniyor. Toplanan yüzlerce yapıt; çizgi aşığı, çizgi sevdalısı bu sanatçının fotoğraf ve yaşamının değişik evreleriyle ilgili dokümanlar tüm yalınlığı ile düzenlenmiş. Abidin Dino'nun kendi deyimiyle ‘öz portreleri' oldukça geniş bir çerçeveden ziyaretçilere sunuluyor. 

İstanbul'un önemli Kültür ve Sanat merkezlerinden biri olan İş Sanat'ın giriş katında bulunan Kibele Sanat Galerisi'nde ise 14 Aralık 2007 - 9 Şubat 2008 tarihleri arasında  Güven Zeyrek Retrospektif Sergisi yer alıyor. 50 yıllık sanat yaşamından seçilmiş 130'a yakın yağlıboya eseri sergilenen sanatçının resimlerinde insanoğlunun varlık-yokluk arasındaki ikilemi karşısındaki direnişi vurgulanıyor. Zeyrek. arkaik ile çağdaş, ulusal ile evrensel, bireysel ile toplumsal arasında uyumlu birlik ve bütünlüğü arıyor. Eserleri Ankara, İzmir Devlet Resim Heykel Müzeleri, Devlet Arşivleri ile yurtiçi ve yurtdışında yer alan sanatçının sergisi Pazar ve Pazartesi günleri dışında hergün 10.00-19.00 saatleri arasında izlenebilir. 

Diğer ilgi çekici bir sergi ise Laurent Grasso'nun  AK-SANAT 'daki  Nörosinema adlı sergisi. Bilim ve Sanat arasındaki yakınlık ve ilişkiyi işleyen sanatçı ‘Kutup Şafakları' adı verilen olguların bilim dünyası ile sanat dünyası arasında kurduğu köprüye dikkat çekiyor.

Sergi 20 Şubat 2008'e  kadar izlenebilir. 

Daha burada adını sayamadığım birçok müzemizin ve sanat galerimizin programında 2008 yılı başlarken görülmeye değer birçok güzel sergi yer alıyor. 

Sanat olgusunun içinde yer alan insanın sanatın yaratıcı gücüne kattığı değerin farkına varabilmesi bu eserleri izleyerek, duyarak veya görerek gerçekleşir kanısındayım. Bu nedenle sanatı izleyelim, dinleyelim, görelim ve yaşantımıza anlamlar ve renkler katalım. 

Yaşam ve sanat kendi akışı içinde ilerlerken, değerli sanatçılarımızın ve sitemizi ziyaret eden sanatseverlerin yeni yılını içtenlikle kutluyor, hayırlı uğurlu ve her yönden bereketli sanat dolu seneler diliyorum.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.