Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !

Aptulika


Jaco Pastorius
Jaco Pastorius

“The Essential Jaco Pastorius”

Caz müziğinin ve bas gitarın Jimi Hendirix’i diye de tanımlanan Jaco Pastorius’un bütün çalışmalarının içinden seçilenlerin bulunduğu 2 CD’den oluşan bir albüm. Hızlı yaşayıp, çok üretip, 1987’de bir barda çıkan kavgada badigard tarafından öldürülecekti, usta basçı.

Jaco Pastorius’un öncülüğü ve yaptığı müzikal devrim hâlâ önemi koruyor ve daha da koruyacak gibi. “The Essential” serisinde çıkan bu seçki, Pastorius’un caz fusion alanında elektro basa kattıklarını çok güzel özetler nitelikte. Albümde Pastorius’un melodik yaklaşımla bası ele aldığı ve üflemeli çalgıların repliklerini uyarladığı muhteşem yorumu “Dona Lee” (Charlie Parker’ın bestesi ilk defa bas ile böylesi yorumlanacaktı), “Punk Jazz”, “Hejira” gibi eserleriyle birlikte fuison tarzının vazgeçilmez grubu Weather Report ile çalıştığı dönemdeki çalışmalarından örnekler bir araya getirilmiş.

 
GÜRKAN ADISANOĞLU QUARTET

“For Sonat”

Mavi Nota (2007)

Gürkan Adısanoğlu’nu dikkatli hafızaya sahip olan müzikseverler 16 yıl öncesinden hatırlayacaklardır. Bu hatırlamanın ardından da bir şaşkınlık yaşayıp, “Ama o folk yapan biriydi” diyecekler. Doğrudur Adısanoğlu, 80’lerin sonunda kurucusu olduğu Grup Harman ile folk ağırlıklı yerel öğeleri baz alan bir müzik yapıyordu. Hatta onları 1991 yılında çıkan “Akademi” isimli albümleriyle de biliyorduk.

Aradan geçen 16 yıllık süre içinde Adısanoğlu’nun müzikal ilgisi caz’a yönelecekti. Gitarda Gürkan Adısanoğlu, trompet’te Sefa Arslan, basgitarda Soner Yorgun ve davullarda da İsmail Onan’ın yeraldığı 4’lünün albümünde 3 beste haricinde tümüyle caz klasiklerine (standartlarına) yer verilmiş. Black Orpheus, Blue Bossa, Take Five, Misty ve Autumn Leaves gibi caz standartlarını bu dörtlünün yorumuyla dinlemek güzel olsa da üç özgün besteden biri olan “Günbatımı”nı duyunca daha bir başka oluyoruz. Adısanoğlu’nun “One Night In South America” ve oğlu için yaptığı “For Sonat” dışında “Günbatımı” daha öne çıkıp, sıyrılıyor. Klasiklerin yorumlanışına gelince bestelerde olduğu gibi doğaçlamalardan saygı (ve buna bağlı olarak çekingenlik) nedeniyle olsa gerek kaçınılmış. Ancak davulcu İsmail Onan’ın davulu biraz delişmen doğallıkla, sunduğu sınır tanımazlık ilginç geldi bana.

Caz gibi dinleyicisi az ama kalıcı olan bir alanda yapılan çalışmalar popüler türlere göre çok az olması doğaldır. Bu nedenle çıkan örneklerin çoğalması ve tabi daha çok insanın ilgileniyor olması umudu yeşerten bir hadisedir. Bu nedenle Gürkan Adısanoğlu Quartet’i ikinci albümünde de görmek önemlidir ama konserler ve caz klup programlarında da canlı olarak dinleyebilmek dileğiyle diyorum. Ve ikinci albümün daha büyük ve yeni keyiflere yol alacağını tahmin ediyorum.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.