Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Estetiğin ve Sanatın Aydınlatıcı Gücü

Ceylan MutluEstetik ve sanat üzerine biçilmiş değerleri incelersek, her güzelliğin sanat veya her sanatın güzellik olmadığının farkına varırız. Estetik bilimci Herbert Read’e göre, ‘’Sanatın amacı duyduklarımızı başkalarına ulaştırmak, güzellik ise bazı biçimlerin bize verdiği duyuştur.’’ Bu durumda sanatın güzellik yansıtması gerekmediğini düşünsek de ‘estetik güzellik’ sanatçının duygularını, bakış açısını ve düşüncelerini başkalarına iletmek için kullandığı biçim, imge, form ve yaratıların tümünü kapsar diyebiliriz. Başka bir deyişle, yaratıcılığı harekete geçiren güzelliğin veya onu duygulandıran konunun, sanatçının kendi diliyle yeniden anlatılmasıdır. Resim, şiir, öykü veya herhangi bir sanat dalında bize ‘‘ne güzel anlatmış’’* dedirten, o eserin bizim düşünemediğimiz, görmediğimiz veya duymadığımız bir uyum içinde sanatsal estetik değerler çerçevesinde anlatılmasıdır.

Sanat insan hayatının en önemli gereksinimlerinden ve ayrılmaz parçalarından biridir. Sanatın işlevi ve sağladığı yararlar ilk çağlardan günümüze gelinceye kadar birçok örneklerle ispatlanabilir. Leonardo da Vinci’ nin cenin üzerinde yaptığı araştırmalar ve sanatsal tasarımlarla ilgili araştırmaları sırasında geliştirdiği projeler bilime ışık tutmuştur. Belki de kendini korumak için ilk duvarı ören insan ilk sanat eserini yapmıştır. İnsanların yaşamla ilgili şeyleri anlatmak için çizdiği kaya resimleri sonraları yazıya dönüşerek bir iletişim aracı olmuştur. Çağlar boyunca sanat bilimi ve bilim sanatı destekleyerek dünya uygarlığının ve insanlığın gelişiminde aynı noktalarda birleşmiş, faydalı olmuşlardır.

artNeXT‘‘Sanat insana nasıl bir fayda sağlar veya nasıl yararlı olur?’’sorusunun cevabı kısaca, toplumsal yaşamda önemli bir işlevi olduğu ve birçok gereksinimi karşıladığıdır.* Özlemleri sanat yoluyla doyuma ulaşan birey, diğer insanlarla birleştiği noktaları gördüğünde daha mutlu, güvenli ve sanatsal veya bilimsel açıdan birçok konuda yaratıcı gücünü yansıtabilecek düzeye gelir.

Toplumsal yaşamın içinde yer alan farklı bağlantılar ve bunların yarattığı düşünce tarzları sanatın işlevsel anlamını çarpıtmış ve onun sadece bir zevk aracı, oyun veya gereksinim gereği satın alınan bir şey olmasına neden olmuştur. Oysa, Cervantes, Rabelais, Swift ‘‘sanatın temeli bilgi ve ideoloji kadar derindedir, çünkü yaşamın tüm özünü, belli bir anda tüm zenginliğiyle yakalamaya çalışır…’’ demiştir. Duyarlılık burada ön plandadır. Sanat yapıtı duygu, gözlem ve imgelerle bütünleşen bir analiz sonucunda ortaya çıkar.*(M.H.Doğan-‘Estetik’2.baskı-2001)

H. Lefeubre’e göre:- ‘‘Bilgi, tanımlama yoluyla, gelişmiş, işlenmiş, açık ve kavramsal düşüncenin ötesine geçemez. Oysa sanat ve estetik faaliyet, doğal ve toplumsal varlığın karanlık derinliklerine inebilir.’’

‘’Gerçeğin aynısının yansıtılması sanat olmadığına göre, gerçekleri seçerek, düzenleyerek ve gerekirse değiştirerek yansıtması sanat yapıtı için gerekli bir koşuldur. Çünkü gerçeklerin doğal yoldan algılanması ile sanatsal bir bakış açışı kanalıyla algılanması arasında çok fark vardır. ‘‘Artistik Realite’’ birçok büyük sanatçının eserinde konu veya olgunun derinliklerine inerek yepyeni ve güzel bir dünyanın bakış açısını gözler önüne serer.

Sanatın aydınlatıcı gücünün kültürümüzün üstünde ilelebet parlaması gerçek sanatsal değerlerimizin yeniden canlanarak çağdaş bir düzeyde gelişmesine bağlıdır. Özümüzü unutturmaya yönelik olarak geliştirilen stratejilerin başında yozlaştırıcı, parçalayıcı, kültürel dokumuzu katledici politikalar sergilenmektedir. Toplumsal dengemizi sarsmaya uğraşanlara verilecek en güzel cevaplar sanat yoluyla olacaktır.

 

SERGİLERDEN HABERLER…

Mimar Antoni Gaudi’(1852-1926) ve Besteci Frederic Mompou(1893-1987) nun IŞIĞIN SESİ adlı sergisi Kadir Has Üniversitesinde 9 Marta kadar devam ediyor. İki sanatçı arasındaki diyalog izlenmeye değer.(Tel-0212 53365 32)

Fototrek Sanat Merkezi’inde açılan ‘’Meslekte 40 Yıllıklar’’ isimli fotoğraf sergisi 1Mart-3 Nisan tarihleri arasında izlenebilir. Eskişehirli esnafların dükkanlarındaki yaşamlarını görsel bir şölen içinde anlatan sanatsal bir belgesel görmek isteyenler kaçırmamalı. Tel:(0212 251 90 14)

Sabancı Üniversitesi- Sakıp Sabancı Müzesi, Paris-Louvre Müzesi İslam Eserleri Kolleksiyonu’ndaki Osmanlı, İran-Safevi ve Hint-Baburi sanatının örneklerinden oluşan 250’den fazla esere 1 Haziran tarihine kadar ev sahipliği yapıyor. Tel:(0212 277 22 00)

Palet Sanat Galerisi’nde ‘Balabanlar Sergisi’ Baba-oğul, İbrahim Balaban ve Nazım Balaban’ın eserlerini izleyicilerle buluşturuyor. Sergi 22 Mart Tarihine kadar açık kalacak Tel: (0216 302 78 50 – CKM Karşısı)

İstanbul Modern’de ‘Sessiz Direniş- Rus Fotoğrafında Resimsellik’ başlıklı 18 önemli Rus fotoğraf sanatçısının bulunduğu sergi Moskova Fotoğraf Evi Müzesi Direktörü Olga Sviblova’nın küratörlüğü ile gerçekleştirildi. Sergi 25 Mayıs’a kadar sürecek.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.