Home Page
29.11.2020
29.11.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Işığı gören Adam
Jeff Healey

Yıllar evvelsi bir arkadaşım kurduğu rock grubuna bir gitarist arıyordu. Biraz ince eleyip, sık dokuduğu için gitaristler arasında boğulacak gibiydi. Buluşmalarımızda bu hummalı arayışını biraz da dert yanarak anlatırdı. Kafasındaki müziğe uyabilecek ve de yetenekli biri olmalıydı onun arayışındaki gitarist… Ancak aramaları bir türlü sonuca ulaşamıyordu. Bu arayışlar içinde bir gün gene bana geldi ve “gruba istediğim gitaristi buldum ama” diyerek güldü. Ben de aklımca bayan bir gitarist bulduğunu sanarak, “Ne var oğlum, dünya sahnesinde az da olsa bayan rockçılar var. Yıkın bu dar kafalılığı” diyerek, babalandım. Arkadaşım ise biraz da kinayeli bir gülüşle, “Nerde” diye iç geçirdi. Sonra da anlattı. Bir gün çalışma yapmak için gittikleri stüdyoda çalan bir gitarın sesi onun Arşimetvari bir çığlık atarak “Buldum” demesine neden olmuş. Koşarak stüdyoya girmiş ve sandalye üzerinde olağanüstü sololar atan gitaristi dinlemiş. Çalması bitince gitaristle tanışmak için gitmiş ve gruba katılması için teklifte bulunmuş. Yetenekli gitarist siyah gözlükleri ile ona bakarak, “Olabilir” cevabını tereddütle vererek eklemiş: “Ama ben körüm”. Arkadaşım bana bunu anlattıktan sonra hayıflanarak “Bendeki şansa bak” diyince, ona “Seninki şans değil kafasızlık” cevabını verecektim. Ardından da ona Jeff Healey örneğini verecektim.

Müzik tarihinde gözleri görmeyen nice müzisyen vardı ve hepsi de önemliydi. Arkadaşımın kaygısı ise yaptıkları müziğin çok sert tavırda bir rock olmasıydı. Öyle ki sahnede oturan bir gitarist alışkanlıkları bozabilirdi. Biraz kızmış olsam da “haklısın” dedim ama o görme özürlü yetenekli gitaristi dinleme imkanımın yitmesine de hayıflanacaktım.

1992 yılında çıkan “Feel This” isimli üçüncü albümüyle dinlemiştim ilk kez Jeff Healey’i . İlk parçadan itibaren adeta çarpılmıştım. Albümde “My Kinda Lover”a sıra geldiğinde ise yerimde duramıyordum. Gitaristliğin yanında vokali de üstelenen Jeff Healey’i hayal ediyordum. Gitarlar havalarda uçusuyor, Healey bir o yandan diğer yana koşuyor. Blues ile hard rock’ın bu harikulade buluşmasını görüp, hayranı olmuştum. 

O yıllarda tek kanallı TRT dönemi ve oradaki rock programı “Dönence”nin sıkı takibi içindeyim. Yayının olacağı günün sabahı Cumhuriyet’in TV sayfasına bakar, programın tanıtımından akşam nelerin yayınlanacağını öğrenirdim. Gene böylesi bir inceleme esnasında Jeff Healey ismini görünce akşama kadar süren bir meraka girecektim. Eh kolay değildi hani bu kadar güzel bir gitaristi ilk kez görecektim. Akşam oldu program başladı klipler bir biri ardına geliyor ve sırada Jeff Healey var. O an tüm dikkatimi TV’ye vererek adeta bir Hitit aslanı heykeline dönüşecektim. Klibin konser görüntüsünden ibaret olması beni daha da keyiflendirecekti. Büyük bir coşkuyla klibi izlerken Jeff Healey’i ilk kez görüp şaşkına dönmüştüm. O havalarda gitariyla uçtuğunu sandığım adam, sahnenin ortasında bir sandalyeye oturmuş ve gitarı da dizine koymuş, piyano gibi çalıyor. O zaman bu hızlı ve maharetli gitaristin görme özürlü olduğunu anlayacaktım. 

Jeff Healey, bir yaşından beri gözleri görmeyen biriydi. Onun yeteneği gibi nadir olarak görülen retina kanseri buna sebep olmuştu. Ama onun herhangi bir albümünü dinlediğinizde bu aklınıza bile gelemez. Hani o dillere persenk olmuş “gönül gözü” deyimi her ne kadar bıkkınlık yaratmış olsa da Jeff Healey’in bunu hak ettiğine eminim. Onun gönül gücü öyle kuvvetliymiş ki onu her dinleyişimde görmediğini unuturum.

22 yaşındayken çıkardığı 1988 tarihli ilk albümü “See the Light” ile tanınan blues rocker Healey zaman içinde George Harrison, B.B. King ve Stevie Ray Vaughan ile de aynı sahnede çalarak harikalar yaratmıştı. Onun ilk albümünün çıktığı yıllarda film müziklerini yaptığı “Road House” da hafızalara kazınmasına neden olacaktı.

Evli ve iki çocuk babası olan Healey, son yıllarda çeşitli ameliyatlar geçirdiği akciğer ve cilt kanseriyle de mücadele ediyordu. Rock dünyasının en önemli blues rock gitaristlerinden biri olan Kanadalı müzisyen Healey’i 2 Mart'ta Toronto'da tedavi gördüğü hastanede kaybettik.

Birkaç yıldır kanser tedavisi gören Jeff Healey, "Mess Of Blues" adlı yeni albümünü de çıkarmaya hazırlanıyordu. Ölmeden önce önümüzdeki Nisan'da yayınlamayı tasarladığı albümünü beklemek bizlerin en büyük tesellisi olacak.

Jeff Healey
(d. 25 Mart 1966, Toronto - ö. 2 Mart 2008, Toronto)
Diskografisi  

  • 1988: See the Light

  • 1989: Road House Soundtrack

  • 1990: Hell to Pay

  • 1992: Feel This

  • 1995: Cover to Cover

  • 2000: Get Me Some

  • 2002: Among Friends

  • 2004: Adventures in Jazzland

  • 2006: It's Tight Like That

  • 2008: Mess of Blues

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.