Home Page
29.11.2020
29.11.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Türk Rock’ında 20. Yıl
Türk Rock’ında 20. Yıl

Ülkemizde geçen seneden beridir bir 20 yıldır gidiyor. İlk olarak 2006’nin sonunda Bulutsuzluk Özlemi’ni 3’lü albüm setiyle bu kutlamalara başlarken gördük. Bunu daha sonra bir dönemin görkemli ve hatırası bol mekanı İstanbul Açık Hava Tiyatrosu konseri takip edecekti. Bulutsuzluk Özlemi’nin her dönemdeki elemanlarının konuk olarak sahnedeki yerini yer aldığı konserde ayrıca yeni rock gruplarının da birer Bulutsuzluk parçası seslendirmeleri de ayrıca önemliydi. 2007’nin yazında gerçekleşen bu 20. yıl konseri sonbaharda da DVD olarak çıkacaktı. “20. Yıl” kutlaması yapan ikinci grup ise Pentagram’dı. 2007 yılı takvimlerde bir sayı olmasının ötesinde bu önemli heavy metal grubumuzun 20 yıl önce kurulduğunu anlatıyordu. Bu etkinlikler ayrıca “dağıldı” söylentileri çıkan grubun ayakta olduğunu da kanıtlıyordu. Gerek yurt dışında gerekse ülkemizde başarılı konserler veren, albümlere imza atan topluluğun ilk etkinliği Bostancı Gösteri Merkezi’nde verdiği konser olacaktı. Bu konserde salonun tıka basa dolması hayret vericiydi. Konserde eski dinleyicilerin olmasının yanısıra genç kitle de bulunmaktaydı. İşte bu konserin DVD kaydı da bir yıl sonra bitti ve bugünlerde piyasaya çıktı. Bu DVD’nin tanıtımı için verilen 30 Mart Bostancı Konseri de gene aynı görkemdeydi. Konserde Şebnem Ferah, Hayko Cepkin, grubun eski vokalisti Ogün Sanlısoy, Mor ve Ötesi’nden Kerem Atabeyoğlu gibi isimlerin konuk olarak Pentagram parçaları seslendirdiği konserin de DVD’si yapılsa yeridir denilebilir.

Ve 2008’e geldik ki, bu seferde bir başka dev rock topluluğumuz olan Objektif kuruluşunun 20. yılını tamamlamıştı. Türkçe rock'ın köklü gruplarından Objektif, 30 Nisan Çarşamba akşamı Studio Live’da 20. yıl konserine çıkacak. Samsun’da kurulan Objektif 20 yıldır yaptığı müzikten ödün vermeyerek bu günlere ulaşmış sayılı Rock gruplarımızdandır. Rock felsefesi gereği olan protest tavrını da hiç bozmayan Objektif: söz yazarı, bestecisi, vokalisti ve gitaristi olan Vecdi Yücalan’ın önderliğinde bu günlere kadar ulaşmayı başarabilmiştir. Objektif; 20 yıllık serüveni boyunca Tımarlı Hastane (1990), Hayal ve Yaşam (1993), Kuşkular (1996) ve Künye (2000) isimli albümlere imza atmış; Mayıs 2007’de Ağdaş Müzik etiketiyle son albümü SOKAĞIN SESİ’ni çıkarmıştı. Bu günlerde Rock grubu olarak bizlere sunulan bazı grupların aksine Objektif; gerçek anlamıyla bu müziği yapan ve Rock felsefesinden ödün vermeyen, bu müziğin dinlenmesi ve sevilmesi yolunda uğraş veren bir grup. On dokuz yıl önce başlayan müzik serüvenleri üzerine söylenebilecek çok söz olan Objektif’i tanıyabilmek için onları dinlemek ve onları şu anki konumlarına getiren dinleyicilerinin önündeki başarılı performanslarını görmek gerekir. Objektif, vokalde Vecdi Yücalan, elektrogitarda Hakan Şavklı, basgitarda Başat Karakaş, davulda Gökçe Dayanç ve klavyede Bülent Güven’den oluşuyor.

20. yıl konserlerinde Objektif’in hayranlarına bir sürprizi de var. Vecdi 20 yıl boyunca yanından eksik etmediği üçgen gitarını konserdeki hayranlarından birine hediye edecekmiş.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.