Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !

Aptulika


LYAMBIKO
LYAMBIKO - Saffronia

"Saffronia"

Geçen yıl Kalamış’ta yapılan caz festivaline konuk olan Lyambiko yeni albümü “Saffroia” ile çalışkanlığını da kanitlayan bir sanatçı. Bir önceki albümü “Inner Sense” de olduğu gibi gene piyanoda Marque Lowenthal, kontrbasda Robin Draganic ve davullarda Heinrich Koebberling’den oluşan grubuyla yeni çalışmasını oluşturmuş. Aslına bakılırsa 6 yıllık kariyerinde de bu ekibi değiştirmediğini söylemeliyiz.

Tanzanya kökenli ve Doğu Almanya (eski sosyalist blok zamanı) doğumlu şarkıcı cazın usta vokallerinden Billie Holliday ve Nina Simone’ın izlerini takip ediyor. Özellikle bu albümde Simone etkisi daha da artmış diyebiliriz. Müzik kariyerinin başında caz standartlarını seslendiren Lyambiko, daha sonraları özgün bestelere ağırlık vermiş. Fakat albümlerinde özgün bestelerin yanısıra pop ve rock klasiklerinin de caz yorumlarına yer vermeyi de ihmal etmiyor. Geçen albümde Freddie Mercury, Jethro Tull bestelerinin iki caz yorumu yer alırken bu albümde de aynı tavrı sürdürüyor. Bu albümde de Beatles’ın George Harrison bestesi “Here Comes The Sun”, J. Brel’in “Ne Me Quitte Pas” gibi şarkılara yer verilirken iki tane de Nina Simone klasiğine rastlıyoruz. Lyambiko’nun bu alışkanlığı bilinen pop ve rock parçalarına aşina olan kitleleri de kendine çekebiliyor. Bu çekimi sağlarken bu parçaların caz yorumunu dinlemenin zevkine de varabiliyoruz.

Bu sene de ülkemize geleceği söylenen Lyambiko’yu bir yıl arayla ve yeni bir albümle karşılamak gerçekten heyacan verici diyebilirim.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.