Home Page
29.11.2020
29.11.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Şevket Uğurluer’le Anılarla Müzik
Şevket Uğurluer’le Anılarla Müzik

Rock müzik yazıları yazan biri olarak bu köşeyi Şevket Uğurluer’e ayırdığımı görenler şaşırabilir. Ancak benim yazıp, çizme serüvenimin başından itibaren kendi dinlediğim ve sevdiğim şeyleri insanlarla paylaşmak vardır. Bu yüzden Şevket Uğurluer yerine yeni bir rock grubuna yer vermiş olsaydım, samimi davranmamış olacaktım. Son iki yıldır her hafta neredeyse hiç kaçırmadan izlediğim tek program “Şevket Uğurluer’le Anılarla Müzik” olmaktadır. Bu ilgim o denli büyüktür ki, şimdilerde TV8’de yayınlanan bu programın daha önceki ve TRT’deki kayıtlarını da bir yerlerde bulabilmek için çırpınıyorum.

Her Çarşamba gecesi, saat 00:00’da başlayan “Anılarla Müzik”de programın değişmez elemanı Piyanist Şevket Uğurluer üçlüsüyle konuklarını ağırlarken, tadına doyulmaz bir müzik ziyafetine de adım atıyorsunuz. Piyano, bas ve davuldan oluşan bu üçlü klasikleşmiş bir caz standartı ya da 50’lerin popüler bir parçasıyla programa başlar ve ardından konuğu davet edilir. Programın sonunda konuğa veda edilir ve davulcu Korkut Koray’a sıra gelir. Şevket Uğurluer, Koray’a dönerek “Bugün bize ne çalacaksın” der ve finali oluşturan İtalyanca ya da Latin bir şarkı başlar.

Televizyon programlarında alıştığımız ünlü ve gündemde olan konuk seçimi “Anılarla Müzik”te pek geçerli değildir. Yıllardır görmediğiniz eski bir şarkıcıyı bulabileceğiniz gibi hiç ismini duymadığınız ama önemli bir yorumcuyu da konuk olarak bulabilirsiniz.

Şevket Uğurluer, “Anılarla Müzik” programıyla 17. yılına adım atarken, aynı zamanda Türk televizyonculuğunun en uzun soluklu müzik programına da imza atıyor. TRT’de başladığı programı özel televizyon kanalına taşıyan bu usta müzik adamı bugünlerde de çıkardığı “Anılarla Müzik” albümüyle de müzik mağazalarının vitrinlerinde.

Florya Plajı’nda Kurulan Orkestra

1938 yılında doğan Şevket Uğurluer, ilkokul sıralarında başladığı müziği, 1955 yılında profesyonel boyuta taşıyacaktı. Onun bu merakı da ailesinden filizleniyordu. Şevket Uğurluer’in ablaları olan Fikret Kozinoğlu ve İsmet Çeviker de Ankara Radyosu’nun ses sanatçılarıydı. Uğurluer daha 17 yaşındayken Erol Büyükburç, Metin Ersoy, Kanat Gür ve Salim Ağırbaş’la birlikte ilk orkestralarını kuracaklardı. Florya Plajı’nda kurulan bu topluluktan üç yıl sonra Uğurluer, ilk bestesi olan “You” ile 2. Boğaziçi Müzik Festivali’nde yarışacak ve üçüncü gelecekti.

50’li yıllar ve 60’ların ilk çeyreği tüm dünya gibi Türkiye’de de orkestra müziğinin hakim olduğu yıllardı. Uğurluer de dönemin belli başlı orkestralarında çalıştıktan sonra 1961 yılında kendi adını taşıyan orkestrasını kuracaktı. Şevket Uğurluer ve Arkadaşları adıyla devrin meşhur şarkılarını seslendirmenin yanısıra folk ve Klasik Türk Müziği yapıtlarınrı da caz’a adapte edeceklerdi. “Ana beni Eversene”, “Not Responsible”, “Tombalacık Halimem”, “You” isimli 45’lik plakları o yılların en ilgi uyandıran örnekleriydi.

Mimarlıkla Geçinip, Müzikle Yaşamak

60’ların sonuna doğru büyük orkestralar ve caz etkili müzikler yerini “aranjman” diye de tabir edilen Türçe Sözlü Hafif Müziğe bırakırken, Şevket Uğurluer’in orkestrası da dağılacaktı. Bu aralarda o da müziği bırakarak akademik eğitimini aldığı mimarlığa yönelecekti. Ancak gene de müzikten tam anlamıyla kopamayarak ikisini de birlikte sürdürmeye karar verir. Çeşitli kulüpler ve otellerde müzik yapmayı sürdüren Uğurluer’i 1991’de yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nda besteci olarak bulacaktık. Oğlunun seslendirdiği rock’n roll temalı “İki Dakika” o yılki yarışmada Türkiye’yi temsil edecekti.

Not, Not, Not Responsible

Şevket Uğurluer’in TV’de yaptığı programın CD’ye taşınması diyebileceğimiz ve bugünlerde piyasaya çıkan “Anılarla Müzik” albümünde sanatçıyla özdeşleşen “Not Responsible”, Nat King Cole’ün döneminin listelerini alt üst eden “Mona Lisa”sı, bizim Ajda Pekkan’ın yorumuyla “İki Yabancı” diye bildiğimiz “Strangers In The Night”, “Too Young”, “Hit The Road Again” gibi 22 klasik parça yer alıyor. Albümde Şevket Uğurluer’in piyano ve vokaline davulda Hasan Hür, kontrabasta da Tevfik Girginer eşlik ediyor. 70 yaşında bir müzik delikanlısı olan Şevket Uğurluer 50. sanat yılında çıkardığı ilk albümüyle karşımızda. O yıllar öncesinin seslerini günümüze aksettiren bir yıldız. Bugün ülkemizde grup müziği yapılıyorsa Şevket Uğurluer’e minnet borcumuz sonsuzdur.

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.