Home Page
21.10.2020
21.10.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !Doğa Bilimciliği, Araştırmacılık ve Sanat

Ceylan Mutluİnsanın kendini ve çevresini anlayabilmek için yaptığı araştırmalar bilim ve sanatın gelişiminde birbirinden beslenerek süregelmiştir.

Sanat ve bilime ışık tutmuş önemli Rönesans sanatçısı ‘dahi’ Leonardo’da Vinchi ile söze başlarsak; ’İnsan Bedeni Üzerine’ adlı kitabında insan bedeninin oranlarını bir sistematik içerisinde açıklığa kavuşturmuştur. Bulduğu sonuçları Romalı mimar Vitrivius’un yaptığı ‘Vitrivius İnsanı’ ile karşılaştırmış ve ölçümleri yeniden değerlendirerek yorumlamıştır.İnsan bedenini kadavralardan inceleyerek sayısız araştırmalar gerçekleştirmiş, insan doğasının barındırdığı anlaşılmaz karışıklığı çözmeye çalışmıştır. Anne karnındaki cenini, üreme organlarını ve diğerlerini incelerken , bedenin belirli durumlarda ürettiği sıvıların yetersiz olduğunu ‘tinsel öz’ bağlantısı gerektirdiğini çizimlerle örneklemeye çalışmıştır.

artNeXTLeonardonun araştırmalarına göre, gözyaşları doğrudan duyguların barındığı yürekten geliyordu. Belirli organları belirli duygularla birleştitiyordu. İnsanların anlık duygu ve düşünce ifadelerini yansıtan, mürekkep kalemle portre çalışmaları ve karikatürler yaparken derinlerde yatan kişiliğiyle ilgili ifadeleri yansıtıyordu.

Ayrıca, o dönemde yağlıboyada yeni bir buluş olan, kontür çizgilerini vernik katmanı uygulayarak fonda eritmeyi başarmış, ‘sufomato tekniği’ ni bulmuştur.

Adını burada sıralayamayacağımız birçok araştırmacı sanatçının görsel sanatlara katkı sağlayan buluşları olmuş, bunlar uygulanarak günümüze kadar gelmiştir. Bugün kullanılan sanat tekniklerinin kökeninde , birbirini besleyen ve yeniden yapılandıran birçok araştırma yatar.

Isaac Newton’un da sanata kattığı renk bilgisi bilimsel olarak aydınlatıcı gücünü korumuştur. Bu buluş, gözleme dayalı bilimsel araştırmaların sanatı nasıl beslediğinin en güzel örneklerinden biridir.

Güneş ışığının teknik olarak beyaz ışığın tayfı diye bilinen renkli bir gökkuşağı yelpazesi oluşturduğunu ilk kez Newton bulmuştur. 100 yıl sonra Alman Fizikçi Joseph von Fraunhofer ileri optik tekniklerle gökkuşağı demetinin çok sayıda tonlarının ince çizgilerle (yaklaşık 600 çizgi) ayrıldığını bulmuştur. Ve, renk tayfı, resim sanatı eğitiminde halen ders konusu olarak verilen önemli bir temel bilgidir.

Zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak maximum bütünlüklerini kullanarak üreten ve yaratan bilim adamları ve sanatçıların uygarlık tarihine sağladıkları önemli katkılar halen insanlığa ışık tutmaya devam ediyor.

Sanatın ve bilimin hayatımızı güzelleştirmesine yönelik çalışmaların sonsuza kadar sürmesi dileğiyle...

 

NEXUSartLine'da yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür, ilüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır.
İzinsiz alıntı yapılamaz.