Home Page
24.06.2019
24.06.2019
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
Suzuki Sistemi ile Keman [Bireysel]

AYŞE ÖZBEKLİGİL

Süre:45 dakika
Yer:Taksim

Keman eğitiminin yanı sıra solfej, kulak eğitimi ve teori dersleri verilir.

Suzuki Sistemi  NEDİR?

Suzuki sisteminin yaratıcısı Dr.Shinichi Suzuki 1898 de Japonya'da doğdu.  Babasının keman fabrikası olmasına rağmen, ancak 17 yaşında Schubert'in Ave Maria eserini dinlerken bir kemanın çıkarabileceği seslerin güzelliğini farketti.  O gün fabrikadan eve bir keman getirdi ve kendi kendine çalmayı öğrendi.  Tokyo'da bir eğitmenden ve Almanya'da ünlü bir eğitmen olan Karl Klinger'den dersler aldı.  Japonya'ya döndü ve keman dersleri vermeye başladı.  Aynı dönemde kardeşleriyle string quartet konserleri verdi.

Dr.Shinichi Suzuki çocukları her zaman çok sevdi ve onlara öğretme tekniklerinin detayları ile ilgilendi.  Suzuki sistemine göre, eğitmenler ve ebeveynler tarafından sevgiyle öğretildiği takdirde, tüm çocuklar konuşmayı öğrendikleri şekilde müziğin dilinide kolaylıkla öğrenebilirler. Bu yaklaşıma "Ana dil" yaklaşımı da denebilir ve kulak eğitimi ilk aşamayı oluşturur.  Her aşama üstünde tekrarlar yapılarak çalışılıp, diğer seviyeye geçilir.  Bu çalışmalarda ebeveynlerden biri de mutlaka bulunmalıdır.  Sistemde öncelikle ebeveyne bilgi ve eğitim verilir.

Bu düşünceler o zamana göre son derece sıradışı olmasına rağmen, Dr.Suzuki sistemini geliştirdi.  Bu sistemin etkileri şaşırtıcı bir biçimde tüm dünyada benimsendi ve hızla yayıldı. Birçok eğitmen bu sistemi öğrenmek için Japonya'ya gitti.  Başarısının kaynağı öğretme tarzındaki ve repertuar seçimindeki yaklaşımıdır.  Keman, çello ve piyano eğitimi verilen okullarda kullanılır.

Dr.Suzuki müzikle büyüyen çocukların dünyaya huzur, barış ve yüksek anlayışı getireceğine inandı.  Kurduğu sistemin temelindeki felsefe; çocuklarda müzik sevgisi, kendine güven , disiplin oluşturmanın yanısıra , gerçek iç potansiyelini keşfetme yolunu gösterir.