Home Page
15.04.2021
15.04.2021
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
Ebru Sanatı Gösterisi & Workshop [Grup]

ANIL AVCIBüyük halini görmek için tıklayınız

Büyük halini görmek için tıklayınız

Büyük halini görmek için tıklayınız

Tahmini 600 yıllık bu eşsiz sanat, ‘suyun üzerine resim yapmak’ olarak da anlatılabilir. Ebru, kitre denilen bir yapıştırıcıyla kıvamı arttırılan suyun üzerine, at kılından yapılmış fırçalarla, toprak boyalardan yapılan renkleri sıçratarak oluşturulan eşsiz resimlerdir. Eşsiz olmasının en önemli nedeni ortaya çıkan resmin tekrar edilemez ve taklit edilemez oluşudur. Ayrıca bütün malzemelerinin yapan kişi tarafından bizzat hazırlanması da bu sanatı kişiye özel kılar.

Boyayı suyun yüzüne her sıçratışınızda ayrı bir hayalle karşılaşacağınız Ebru, sadece sanat olarak değil, bir tür terapi olarak da algılanmalıdır. Fiziksel olarak yaratım ve el becerisini geliştirmenin yanında, ruhsal bir rahatlama ve zihinsel bir dinginlik de sağlar. Su ve rengin insan zihni ve psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Bu doğrultuda, son dönemde ön plana çıkan ‘ArtTerapi’ kavramıyla yakın ilgisi açısından da Ebru sanatına eğilim giderek artmıştır.

EBRU SANATI GÖSTERİSİ

Süre: 2 saat
Kişi sayısı: Gösteri amaçlı bir etkinlik olacağından kişi sınırlaması yoktur. Ancak sayının önceden bilinmesi, hazırlık açısından önemlidir.

Amaç, izleyicilere yüksek görsel haz duyacakları bir gösteri sunmaktır. Sahnede Ebru uygulaması yapılırken, canlı çekim ve barkovizyon gösterisiyle izleyicinin dikkatini sürekli canlı tutmak ve merak duygularını tetiklemek en önemli kısımdır. Ebru sanatının renk ve estetik zenginliği, ekrana yansıtılır ve tanıtıcı bir konuşma yapılır. İyi seçilmiş müzik, ekrandan akacak görsel malzemeler ve çekimlerle iki saat sürecek gösteride, izleyicilerin de kendi ebrularını yaparak katılımları ve bu sanatı deneyimlemeleri sağlanacaktır.

EBRU WORKSHOP
Süre: 3 saat
Grup kişi sayısı: 20

Katılımcılar önceden hazırlanmış ebru teknesi ve boyaları kullanarak, sanatçıyla beraber çalışırlar. Kısaca ebru sanatından ve malzemelerin hazırlanışından bahsedildikten sonra değişik ebru çalışmaları yapılır. Amaç, herkesin kendisini en iyi ifade edebildiği renklerle, kendi ebrusunu yaratmasıdır.

Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız Büyük halini görmek için tıklayınız