Home Page
23.04.2019
23.04.2019
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
Küçük Yazarlar Atölyesi [Grup]

DURSALİYE ŞAHAN

Yaş grupları: 7-8-9 yaş, 10-11-12 yaş (15 kişilik gruplar)
Süre: 8 hafta, haftada bir gün, iki saat


Küçük Yazarlar atölyesinin amaçları; çocukları ilkokul döneminden başlayarak okuma ve yazma konusunda motive etmek, algılamasını geliştirmek, yeteneğini ortaya çıkarmak, ifade gücünü ve çalışma biçimini geliştirmesini sağlamak, sosyalleşmesinde etken olmaktır.

Yazma tekniği gelişirken, çeşitli konularda bilgilenen çocuk ileriki yaşamı için de bir hobi edinir. Özgüveni gelişir, sosyalleşir ve kaliteli zaman geçirir.

Küçük yazarlar atölyesinde, çalışmaya katılan çocukların yazma yeteneğini ortaya çıkaracak; şiir, öykü, masal, oyun, piyes, skeç, fıkra, güzel söz, şarkı sözü, film öyküsü, anı, günlük, mektup yazma çalışmaları yapılır.

Atölye Çalışma Programı:

Çocuklara öncelikle yapabilecekleri çalışmalar hakkında bilgi verilir. Öykü, şiir, tiyatro oyunu, masal ve diğer yazma teknikleri kısaca anlatılır. Çalışmanın teması konusunda ortak karar verebilecekleri gibi bireysel kararlar da verebilirler.

Yaptıkları çalışmaları sınıfta okuyarak bilgi ve fikir alışverişinde bulunurlar. Kendi yaptıkları çalışmalara örnek olabilecek öykü, şiir, oyun, anı vb. yazılar okunur. Tekniği anlatılan yazı türü üzerine çeşitli denemeler yapılır. Çocukların istekleri ve yetenekleri doğrultusunda bir sonraki çalışma programı belirlenir. Tamamladıkları çalışmalar öğretmen tarafından düzeltilerek, bir sonraki derse getirilir.

Çocuklara ekip olarak yazma tekniği anlatılır ve onların belirlediği bir konuda ortak öykü, oyun, şiir veya deneme yazılır. Her atölye sonunda, yapılan çalışmalar bir kitap olarak çoğaltılarak katılan öğrencilere dağıtılır.