Home Page
20.09.2018
20.09.2018
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
Alev Sanatı Gösterisi & Workshop [Grup]

ARZU KARCI

Cam boncuk yapımı ve işlemesi geçmişi M.Ö. 3500 yılına dayanan en eski sanat dallarından biridir. Cam maddenin üç halinden biriyle tanımlanamamaktadır. Bu nedenle kimya'da cam için özel bir kategori açılmıştır.(supercooled liquid- aşırı soğutulmuş sıvı) İşlemler, camın 1000 -1200 derece arasında ısı veren ateşte eritilmesi, sıvıya dönüştürülmesi ve sıvı haldeyken şekillendirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. 

Cam çalışılabilecek en zor materyallerden biridir. Mutlak ilgi ve  konsantrasyon şarttır. Çalışma esnasında yoğun odaklanma gerektirmesi, kişiyi günlük endişe ve sıkıntılarından uzaklaştırır. Ayrıca aleve bakılarak çalışılması nedeniyle cam boncuk işlemesi meditatif bir etki yaratarak, ruhu dinlendirir. 

Özellikle yoğun stres ve çalışma temposu içinde olan kişilerin yurtdışında sıklıkla başvurdukları "Art Therapy" çalışmalarında, yüksek konsantrasyon sağlama ve zihnin boşaltılmasına yardımcı etkileri nedeniyle, cam boncuk işleme sanatı sıklıkla kullanılmaktadır.

 

ALEV SANATI SHOW

Süre: 2 saat
Katılımcı sayısı: İnteraktif bir çalışma olmadığından kişi sayısı sınırlaması yoktur. Ancak 70 kişiyi aşmaması tavsiye edilir. 

Hafif loş bir ortamda arka planda dinlendirici, hafif bir müzikle etkileyici görsel materyallerle (barkovizyon gösterisi) camın tarihçesi ve ilk el yapımı cam boncuklar anlatılacaktır. Amaç; katılımcılara ilk el yapımı camların bulunduğu M.Ö. 3500 yılından günümüze bu sanatla ilgili doyurucu genel kültür bilgileri vermektir. 

Sunumun ardından cam boncuk yapımına geçilir. Katılımcılara malzemeler tanıtılarak, yapılış aşamaları gösterilir. 

WORKSHOP

Süre: 2 saat
Katılımcı sayısı: Maximum beş kişilik gruplarla günde dört grup (toplam 8 saat ve 20 kişi )

Malzemeler tanıtılır. Eğitmen tarafından örnek cam boncuk çalışmalarının yapımı gösterilir ve  benzer çalışmalar sırayla katılımcılara yaptırılır.