Home Page
24.06.2019
24.06.2019
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
Doğu Vurmalıları Workshop [Grup]

VOLKAN ERGEN

Süre: 2 saat
Grup kişi sayısı: 20

Amaç: Doğunun enstrümanlarının, müzikal yaklaşımlarının içtenliği ve saflığı üzerine kurulan; her şeyin başlangıcından beri var olmasına rağmen yaşadığımız çağa kadar önemi gözardı edilmiş bir çalgı ailesinin tadına varmak, hatırlamak ve yeniden yorumlamaktır. Bu bir kurs değil, zaman yolculuğudur...

İçerik: Eğitim Volkan Ergen'in performansı ile başlar. Katılımcıların toplanan dikkatleri doğu vurmalılarının, örnekler ile seslendirilerek tanıtılması (tarihi, oluşum nedenleri, kullanılan teknikler, vs...) ile devam eder. Ardından kısaca teknik bilgiler verilerek müzikal grup bilincini oluşturmaya yönelik uygulamalar başlar. 

"Solo'' kavramının üzerinde durularak katılımcılardan küçük performanslar dinlenilir. Son olarak hiç bir kural ve gelenek dikkate alınmadan sadece iç güdülerle hareket edilerek çalınır, coşulur ve özgürleşilir.

 

Kullanılan Enstrümanlar: 

Darbuka: Doğu vurmalı ailesinin solistidir.dünyada en tanınmış vurmalılardandır. 

Dhollo: Bas darbuka olarak bilinir,Mısır kökenli olup toprak ve çeşitli hayvan derileri kullanılarak üretilir. İçerisinde yanan bir lamba sayesinde ısınarak derinin gerilmesi sağlanır ve akort edilir. Bulunduğu zamandan itibaren neredeyse hiç değişmemesine rağmen organik oluşu ve çıkartığı seslere hiç bir inorganik malzemeyle ulaşılamaması onu vazgeçilmez ve özel kılmaktadır. 

Bendir: Aslında burada bir aileden bahsedebiliriz. Her coğrafyada farklı isimlerle anılan bir enstruman olmasına rağmen bilinen ilk çalgıdır ve her müzikal yapıya uyumu sayesinde popülerliğini her zaman korumuştur. 

Def: Mısırda Rig adıyla bilinen icrası çok keyifli ve tüm doğu müziklerinde vazgeçilmez olan bilinen bir çalgıdır Avrupada'da Tamburin adı verilen benzer çalgılar mevcuttur.