Home Page
24.06.2019
24.06.2019
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
Chi Quing & Tai Chi Chuan'a Giriş [Grup]

MELEK ALPAK

Süre: 2 saat

Tai chi chuan, özgünleşmiş bir çigong (chi quing), yaşam enerjisi çalışması olarak, doğayla ve evrenle yeniden uyumu yakalamanın yolunu gösterir. Bedeni, duyguları ve zihni birlikte ele alan mükemmel bir eğitim biçimi sunar. Birlik, uyum ve denge ilkelerini geliştirmeyi amaçlar. Düzenli yapıldığı takdirde tüm yaşamı kapsayan faydalar sağlar. Strese karşı doğal sağlık anahtarıdır. Her planda bu anahtarın bir çok kapıyı açtığı görülebilir.

Dersler iki bölümden oluşur. Birinci bölümde Tai Chi Chuan'ın ve Chi Quing'un Tao’cu sağaltım tekniği olarak felsefi bakışı açısı, tarihi kökeni, bedeni rahatlatıp, enerjileri dengelemesinin sağlığımıza doğrudan etkileri bilgi olarak aktarılır.

İkinci bölümde, bedeni zorlamaksızın esnetme ve ısınma çalışmaları, Chi Quing formları ile doğru nefes alarak, enerjiyi dengeleyen ve güçlendiren egzersizleri, her bir formun sağlık için yararları açıklanarak pratik edilir.


Son bölümde, Pekin Üniversitesi Beden Eğitim Fakültesinde geliştirilen Pekin stili Tai Chi Chuan formları eklenerek, hareketli meditasyon tekniği olarak koordinasyon ve farkındalığı geliştirme çalışması yapılır. Birinci bölüm otuz dakika sürüp, pratik kısım onar dakikalık aralarla toplam üç saatlik bir çalışmayı kapsar.