Home Page
24.06.2019
24.06.2019
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
Kukla, Oyuncak, Boyama, Maske [Grup]

SENEM GÜREZ

Çocuklar için Kukla,Oyuncak ve Boyama Atölyeleri;

Günübirlik Atölyeler 6 yaş ve üstü
Bu grupta katılımcı çocukların yaşları ve katılımcı sayısı gözetilerek 1-2 saat içerisinde ortak bir grup çalışmasıyla genellikle büyük bir ipli kukla yapılır. Çocukların yaşları uygun olduğu takdirde birer kukla da yapılabilir. Bunlar genellikle el kuklaları olmaktadır.  Ayrıca oyuncak atölyesi olarak çeşitli uçurtmalar, arabalar v.b. yapmak da mümkündür.  Atölyenin içeriği katılımcı çocuklara ve o günün kavramına göre değişkenlik gösterebilir.

Katılımcı sayısı: En az 5, en fazla 15 kişi

En az dört ders süren Atölyeler: 8 yaş ve üstü
Burada kâğıt hamuru da dâhil birkaç farklı malzeme ile çalışılır. Çocuklar yaratıcılıklarını kullanarak kendi kuklalarını yaparlar. Veya grup sayısına uygun bir oyun seçilir (veya masal) ve bu masalın karakterleri yapılır. Bu tip çalışmaların süresi 1,5 - 2 saatten en az dört derstir. Yine içeriğine bağlı olarak daha uzun sürmesi de olasıdır.

Katılımcı sayısı: En az 7 kişi en fazla 15 kişi

Uzun dönem Atölyeler - 8 yaş ve üstü
Süre:8 hafta, haftada 2 saat

Katılımcıların yaşı gözetilerek bir program oluşturulur.  El kuklasından ipli kuklaya farklı kuklalar tanıtılır ve yapılır.  Öğrenilen çeşitli tekniklerin yanı sıra malzeme bilgisi de gelişir.

Katılımcı sayısı:En az 5 en fazla 15 kişi


Ebeveynler ve Çocuklar için Ortak Kukla Atölyesi


Anne ve babaların çocuklarıyla birlikte katılabileceği hem eğlenceli hem de yaratıcı bir atölyedir. Ebeveynler çocuklarıyla ortak bir yaratım sürecine de girerken aralarındaki iletişimi de güçlendirirler. Bu atölyede her aile birer kukla yapar. Atölyeler günlük olabilecekleri gibi uzun vadeli, aylık da olabilirler. Kuklalar çocukların ve ebeveynlerin ilgi alanları doğrultusunda belirlenebilmektedir.

Maske Atölyeleri

Bu Atölyeler 7'den 70'e herkese uygundur. İki çeşittir.

  • Günlük Atölye
    Uygun malzemeler seçilerek (Kağıt, karton, kumaş) maskeler kesilir ve üzerleri isteğe göre çeşitli malzemeler ile süslenip boyanır.

  • İki Günlük Atölye
    Venedik maskeleri yapılır. İlk ders kağıt hamuru yapılır ve maske isteğe uygun şekillendirilip kurumaya bırakılır. İkinci ders (maskelerin kuruması bakımından arada birkaç gün olması daha uygundur) maskenin yüzeyi boyamaya uygun hale getirilir ve isteğe uygun çeşitli malzemeler ile süslenip boyanabilir.

Katılımcı sayısı: En az 10, en fazla 25 kişi

Çocuklara Boya Atölyeleri, 5 yaş ve üzeri

Sandalye, sehpa, t-shirt, pantolon gibi farklı nesneler üzerinde, bir konsept doğrultusunda boyama çalışmaları yapılır. Bu atölyeler bir saatliktir.

Katılımcı sayısı:En az 5, en fazla 15 kişi