Home Page
19.07.2024
19.07.2024
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
Yayıncılık Örnekleri

Editör-Yazar: İZZEDDİN ÇALIŞLAR

1964'de İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi ve İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi.

On yıl boyunca reklamcılık yaptıktan sonra serbest yazar ve iletişim danışmanı olarak çalışmaya başladı. Aralarında uluslararası yayınların da olduğu birçok dergide yazıları yayınlandı. Sektörel dergilerde editörlük ve yayın kurulu üyeliği, televizyon programlarında proje danışmanlığı ve metin yazarlığı yaptı. Radyo programları yazdı, hazırladı, sundu. Bir çok kampanya, tanıtım filmi, etkinlik ve basılı malzeme üretti. 30'u aşkın kitabı yayımlandı. Senaryo, radyo programı ve gezi yazarlığı dallarında ödüller aldı. 80'den fazla ülke gezdi. Sergilere katıldı.

Kadir Has ve İstanbul Üniversiteleri iletişim fakültelerinde öğretim görevlisi.

BİR ASRIN YARISI
Bir Asrın Yarısı 1958 - 2008, Borusan Mannesmann, kurucusu olduğu
boru sanayii sektöründeki ellinci yılını bir kurum tarihi kitabıyla kutladı.
Araştırma ve metin: İzzeddin Çalışlar.
ANLATMASAM OLMAZDI

Anlatmasam Olmazdı, Türk musevi Cemaati Onursal Başkanı Bensiyon Pinto'nun anılarını içeren kitap, Doğan Kitap'tan yayımlandı ve iki ay içinde sekiz baskı yaptı. Derleyen: Tülay Gürler, Editör: İzzeddin Çalışlar.

KADİR HAS ANI ALBÜMÜ
Kadir Has Anı Albümü, Kadir Has Üniversitesi, kurucusunun ölüm yıldönümünde bir anı albümü yayımladı. Editör: İzzeddin Çalışlar.

SINIRSIZ İSTANBULUNLIMITED
Sınırsız İstanbulUnlimited, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatma ve Orhan Durgut'un hava fotoğraflarını İzzeddin Çalışlar'ın metinleriyle birleştirerek büyük ebatlı, Kadir Topbaş'ın deyişiyle "ebedi ve edebi" bir
İstanbul eserini 2007 yılında literatüre kattı.
Altın Yol

Altın Yol, Gülaylar Altın Grubu'nun dördüncü kuşak temsilcisi Mehmet Gülay, aile şirketinin geçmişini ve altının Anadolu'daki yolculuğunu araştırdı ve İzzeddin Çalışlar'ın editörlüğünde, 2007 yılında kitaplaştırdı. 15x21 131 sayfa
Galatasaray Eğitim Vakfı

Galatasaray Eğitim Vakfı, 2006 yılında 25. yılı dolayısıyla kuruluşundan bugüne, eğitime yaptığı katkıları ve vakıfçılık deneyimini aktaran bir kitap yayınlamaya karar verdi. Kurumla ilgili arşiv belgeleri ve tanıklıkları kapsayan kitap 2006 sonunda yayımlandı. 24 x 30 cm 320 sf.

TBWA/İstanbul, 2006 yılında reklam ajanslarının yapısı, işleyişi ve reklamcılığa bakışındaki değişimi vurgulamak ve kendi modelini tanıtmak üzere, bir tür kurum otobiyografisi niteliğindeki 'Ajans Dışındaysa Çalıntıdır' adlı kitabı yayınladı. Kitap öncelikle olarak sektörel gelişmeye katkıda bulunmayı ve iletişim fakültelerindeki öğrencilerin güncel gelişmelerden haberdar olmasını amaçlıyordu.
Ajans Dışındaysa Çalıntıdır

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişimi, 2005 yılında İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti adaylığı için Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi'nin değerlendirme jürisine bir kitapla başvurmayı tercih etti. Girişim İstanbul'un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmesiyle sonuçlandı. Kitap İngilizce olarak 5000 adet basılarak ilgili tüm kurum ve kişilere yollandı ve lobi aracı olarak kullanıldı.

Mavi Jeans, hazır giyim sektörünün farklı alanlarını inceleyen kitaplar dizisinde pamuk ipliği ve denim üzerine bir araştırma olan 'İptidar' (1998) ve hazır giyimde temel mesleki bilgileri bir araya getiren 'Raftan Önce - Raftan Sonra' (2000) ile hem sektöre hem de akademik çevrelere yönelik yayınlar yaptı. Blucinin Türkiye'de geçirdiği evrim ve günümüzün ihraç kalemlerinden biri haline gelişinin öyküsü ise 2003'de yayımlanan 'Blucin' adlı kitapta yer aldı.
Mavi Jeans

Türk Sanayii
İstanbul Sanayi Odası, kuruluşunun 50. yılı olan 2002'de 'TÜRK SANAYİİ' adlı bir kitap yayımladı. İmparatorluğun son dönemlerinden alınan miras ve Cumhuriyet'in kuruluşuyla girişilen sanayileşme hamlesinin bugüne kadarki öyküsünü kapsayan kitap, tarihe tanıklık eden bir çok iktisatçi, devlet ve iş adamının da anı ve görüşlerini gün ışığına çıkardı. İTO ve İSO arşiv ve tarih kaynaklarından beslenerek oluşan kitap, Türkiye'de sanayileşmenin geçirdiği ekonomik, politik ve sektörel evreleri sayfalarına taşımakla kalmayıp, geleceğe yönelik projeksiyonları da dile getirdi.

Mavi Jeans, 2001 yılında marka olarak piyasaya çıkışının 10. yılını kutlarken '10-Yenibosna'dan Yeni York'a Bir Marka' adlı bir kitap yayımladı. Kitap, markanın doğuşundan itibaren on yıl boyunca kat ettiği yolu, uluslararası bir marka olma sürecini, iletişim ve pazarlama stratejileri de dahil olmak üzere bir çok boyutuyla ele aldı. İngilizce çevirisi de yapılan kitap, bu biçimiyle de uluslararası alanda marka tanıtım işlevi üstlendi.
Mavi Jeans

1001 Renk Masalları
Mavi Jeans 2000 yılında dünya modasındaki radikal değişimi vurgulamak amacıyla '1001 Renk Masalları' adlı kitabı yayımladı. Kitap İngilizce olarak da basıldı ve renklerin günlük hayat ve yerel kültürlerdeki önemini dile getirdi. Kitapta 50'ye yakın ülkeden fotoğraflar ve birbirine bağlı güncel masallar kullanıldı. Kurum bu kitabı faaliyet gösterdiği ülkelerde defile düzenlemeye alternatif bir etkinlik olarak kullandı.

Turkcell ve Ericsson, 1999 yılında sponsoru oldukları Bodrum Antik Sur Restorasyonu projesi çerçevesindeki Mindos Kapısı'nın açılışında 'Halikarnassos'ta Bir Zaman' adlı kitabı da dağıttı. Bodrum'u tarihsel, toplumsal ve turistik açılardan ele alan kitap, alternatif bir rehber kitap olarak piyasaya da dağıldı. İkinci baskısı İngilizce olarak da yayımlanan kitap, yıllarca vitrinde kaldı.
Halikarnassos'ta Bir Zaman

Turkcell
Turkcell, 1998 yılında Beyoğlu'ndaki genel merkezini açması dolayısıyla Beyoğlu'nun bir semt olarak önemini ve değerini vurgulayan bir kitap yayımladı. 'Parke Taşlar Üzerinde' adını taşıyan kitap farklı biçimlerdeki metinleri ve görselliğiyle birlikte bir Beyoğlu rehberi niteliği de taşıdı ve piyasaya sürülerek iki baskı yaptı.

Plato Film, 1999'da vizyona giren yapımı 'Propaganda'yı kitaplaştırdı. Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan kitap, filmin hazırlık, çekim, yapım aşamalarını anlatırken kadrosunu da tanıttı ve senaryosunu da içerdi. Kitap, filme dair anıları toplayan bir albüm olmanın yanında uluslararası pazarlama aracı olarak da kullanıldı. Bir çok ülkede vizyona girip farklı ülkelerden ödül alan filmin kitabı bir çok ülkede üniversite kütüphanelerine girdi.
Propaganda

Sana Bir Kitap
Unilever, 1998 yılında lokomotif ürünü Sana'nın 40. yılını 'Sana Bir Kitap'la kutladı. Kitap sadece markanın değil, bir ürün olarak margarinin de tarihini araştıran ve Türkiye'nin Sana'lı yıllarını dünya ve ülke olaylarıyla birlikte sergiledi. Kitabın bir özelliği de Sana'ya ait ambalaj, etkinlik, basılı malzeme gibi arşiv değeri olan belgelerin tıpkıbasımlarını da içeriyor olmasıydı. Kitap halen Unilever tarafından kullanılmakta.

Galatasaraylılar Derneği 1948 yılı mezunlarının 50. yılını Galatasaray Lisesi ve 1929 doğumluların geçmişine bir bakış atan 'Ortak Bellek' adlı kitapla kutlamayı tercih etti. 1998 yılında 90. kuruluş yılını kutlayan Galatasaraylılar Derneği, üyelerinin mezun olduğu Galatasaray Lisesi'nin geçmişine ışık tutan arşiv belgelerini bu kitapla camiasıyla paylaştı.
Galatasaraylılar Derneği
Maviology Motorize Trendsetter Magazine Uni Club
YOL Sa-ba Blucin Mavi Derili İnsanlar