Home Page
18.07.2024
19.07.2024
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
Kurumsal Yayıncılık

Tanımı tam yapılmamış bir hizmet dalı. Medya aracılığıyla çözülemeyen iletişim sorunlarını, ekte örnekleri yer alan proje ve araçlarla giderme düşüncesinden doğdu. İletişimde, ‘kalıcılık' sorununun çözümü olarak kullanılıyor. Marka ve kurumların satış grafiklerini yükseltmek dışında da iletişime ihtiyaçları olduğu biliniyor. Saniyeler ya da sütun/cm'lerle kısıtlanmadan söyleyebileceklerine yönelik doğrudan iletişim aracı da kitap olarak ortaya çıkıyor. Tanıtım bütçesinin çok küçük bir bölümüyle kalıcı iletişime geçmek mümkün olduğundan, seçkin kuruluşların kullandığı bir araç. Kitabın kendine has büyüsü ve yarattığı prestiji alanını ikame edecek başka bir araç henüz geliştirilmedi. Yazılmayan bir şey kalmayana kadar bu böyle sürecek. Dünyaya bir imza atma zamanı geldiğini hisseden her markanın bir kitaba ihtiyacı var demektir. Büyük ya da küçük ama okuyanın keyif alacağı bir kitaba...

Aşağıdaki örnekler bu alanın tatmin genişliği hakkında fikir verecektir.

 • 2008
  Bir Asrın Yarısı
 • 2008
  Anlatmasam Olmazdı
 • 2008
  Kadir Has Anı Albümü
 • Şarap Rehberi
  Şarap Rehberi
 • Propaganda
  Propaganda
 • Tarifsiz Kederler 2
  Tarifsiz Kederler 2
 • Tarifsiz Kederler 1
  Tarifsiz Kederler 1
 • İptidar
  İptidar
 • 2007
  Sınırsız İstanbulUnlimited
 • 2007
  Altın Yol
 • 2006
  Galatasaray Eğitim Vakfı
 • 2006
  Ajans Dışındaysa Çalıntıdır
 • 2005
  İstanbul 2010 Avrupa Başkent Girişimi
 • 2003
  Blucin
 • 2002
  İstanbul Sanayi Odası
 • 2000
  1001 Renk Masalları
 • 1999
  Halikarnos'ta Bir Zaman
 • 1998
  Parke Taşlar Üzerinde
 • 1999
  Propoganda
 • 1998
  Sana Bir Kitap
 • KİTAP
  Ortak Bellek


Kurum/Marka Tarihi: Mavi Jeans, 2001 yılında marka olarak piyasaya çıkışının 10. yılını kutlarken ‘10 Yenibosna'dan Yeni York'a Bir Marka' adlı bir kitap yayımladı. Kitap, markanın doğuşundan itibaren on yıl boyunca kat ettiği yolu, uluslararası bir marka olma sürecini, iletişim ve pazarlama stratejileri de dahil olmak üzere bir çok boyutuyla ele aldı. İngilizce çevirisi de yapılan kitap, bu biçimiyle de uluslararası alanda marka tanıtım işlevi üstlendi.
Kurumsal Belge/Bilgi Arşivi: İstanbul Sanayi Odası, kuruluşunun 50. yılı olan 2002'de ‘TÜRK SANAYİ' adlı bir kitap yayımladı. İmparatorluğun son dönemlerinden alınan miras ve Cumhuriyet'in kuruluşuyla girişilen sanayileşme hamlesinin bugüne kadarki öyküsünü kapsayan kitap, tarihe tanıklık eden bir çok iktisatçı devlet ve iş adamının da anı ve görüşlerini gün ışığına çıkardı. İTO ve İSO arşiv ve tarih kaynaklarından beslenerek oluşan kitap, Türkiye'de sanayileşmenin geçirdiği ekonomik, politik ve sektörel evreleri sayfalarına taşımakla kalmayıp, geleceğe yönelik projeksiyonları da dile getirdi.
Mesleki Kültür/Eğitim: Mavi Jeans 1996 yılında bir aşk öyküsü içine gizlenmiş olarak blucinin dünyadaki tarihini anlatan ‘Mavi Derili İnsanlar' (2. baskı 2002) yayımladı. Bu ilk kitaptan sonra hazır giyim sektörünün farklı alanlarını inceleyen bir kitaplar dizisi doğdu. Pamuk ipliği ve denim kumaşı üzerine bir araştırma olan ‘İptidar' 1998'de, hazır giyimde temel mesleki bilgileri bir araya getiren ‘Raftan Önce Raftan Sonra' ise 2000'de hem sektöre hem de ilgili akademik çevrelere yönelik olarak yayımlandı. Blucinin Türkiye'de geçirdiği evrim ve günümüzün ihraç kalemlerinden biri haline gelişinin öyküsü ise 2003 'de yayımlanan ‘Blucin Yer: İstanbul Konu: Moda' adlı kitapta yer aldı.
Bire Bir, Derinlemesine Tanıtım: Plato Film, 1999 yılında vizyona giren yapım ‘Propaganda'yı kitaplaştırdı. Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan kitap, filmin hazırlık, çekim, yapım aşamalarını anlatırken kadrosunu da tanıttı ve senaryosunu da içerdi. Kitap, filme dair anıları toplayan bir albüm olmanın yanında uluslararası pazarlama aracı olarak da kullanıldı. Yurt dışında en fazla sayıda ülkede vizyona giren ve en fazla sayıda ülkeden ödül alan filmlerden olmasının yanında kitap bir çok ülke üniversitesinin kütüphanesine de girdi.
Kurumsal Prestij: Turkcell, 1998 yılında Beyoğlu'ndaki genel merkezini açması dolayısıyla Beyoğlu'nun bir semt olarak önemini ve değerini vurgulayan bir kitap yayımladı. ‘Parke Taşlar Üzerinde' adını taşıyan kitap farklı biçimlerdeki metinleri ve görselliğiyle birlikte bir Beyoğlu rehberi niteliği de taşıdı ve iki baskı yaptı.
Uluslararası/Küresel İmaj: Mavi Jeans 2000 yılında dünya modasındaki radikal değişimi vurgulamak amacıyla ‘1001 Renk Masalları' adlı kitabı yayımladı. Kitap İngilizce olarak da basıldı ve renklerin günlük hayat ve yerel kültürlerdeki önemini dile getirdi. Kitapta 50'ye yakın ülkeden fotoğraflar ve birbirine bağlı güncel masallar kullanıldı. Kurum bu kitabı faaliyet gösterdiği ülkelerde defile düzenlemeye alternatif olarak kullandı.
Müşteri İlişkileri: Maya Ofset, 2001 yılında gerçekleştirdiği yeniden yapılanmasını müşterilerine deneme kitabı hediye ederek hatırlattı. Saba Endüstriyel Ürünler, uluslararası pazarlara yönelik ihracat hamlesine girişirken müşterilerine ‘Tarifsiz Kederler' adlı mizahi bir gezi kitabı armağan etti. Mavi Jeans, 2003 yılında gerçekleştirdiği ‘İstanbul'da Blucin ve Sanat' adlı güncel sanat sergisini gezemeyen yerli ve yabancı müşterileri için ayrı bir sergi kataloğu yayımladı.
Süreli/Kurumsal Yayın: Sa-ba Endüstriyel Ürünler ‘Sa-ba Posta'yı dört yıldır, Ulus Özel Musevi Okulları ‘umail'i beş yıldır, Mavi Jeans ‘Maviletişim'i yedi yıldır kurum içi iletişim amacıyla yayımlıyor ve ABD, Kanada, Avustralya ve Avrupa'ya da dağıtıyor. İletişimi kurum dışına yayan ve kendi yayın organına sahip olan Net Tasarım, ‘Trendsetter'ı, Klasik Araçlar ‘Motorize'yi her ay, Mars Entertainment Group ‘Biz'i, Mavi Jeans ‘Maviology'yi sekiz yıldır üç ayda bir yayımlıyor, son iki yıldır İngilizce versiyonunu satış yaptığı ülkelerde de dağıtıyor. Geçmişte de Interbank ‘Uniclub'ı, Opel ‘Yol'u, Unilever ‘Calve Kadın', Trend ‘City Limits'i yayımladı. Süreli yayınlar hedeflenen kitlenin yaşam tarzını yansıtan ve iletişimi etraflıca sağlamak için ayrı bir araç olarak sürekli gelişiyor ve sayılarını artırıyor.