Home Page
06.12.2023
06.12.2023
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
Kapak (Kitap, Albüm, CD,DVD)


Kültürel alandaki ürünlerin, içeriği kadar sunumunun da etkili yapılması, geniş kitlelere ulaşma gücünü ve hızını gittikçe artırmaktadır. Beyin ve sanat üretimi olan kitap, müzik albümü ve bu tür örneklerin ilk kez kapaklarıyla karşılaşırız. Bu karşılaşma, aslolan yapıtla insanları buluşturacağı için etkisi kalıcı ve çok önemlidir.


Günümüz teknolojilerinin hızı grafik alanında da kendini göstermiştir. Ancak bu olumlu gelişme çoğu kez kapak tasarımı, afiş gibi alanlarda üretimi bilgisayar olanaklarıyla sınırlı tutma alışkanlığına götürmektedir. Grafik sanatının birikimi, estetik kaygılar hep gözden kaçırılıyor, çoğu kez. Ve en önemlisi de asıl tanıtılacak olan kitap, müzik eserinin niteliğini yakalamayan eklektik sunumlarla karşılaşıyoruz. Böyle olunca da çok kaliteli ve düzeyli çalışmalar hak ettikleri ilgiyi göremiyor. Sadece pazar şansını yitirmesiyle kalsa iyi, belki de en önemlisi eserini sunacağı kitleyle de buluşma imkânını yolun başında kaybetme talihsizliğini de yaşıyor.


NEXUSartLine, eseri üreten yazar, müzisyen ya da yönetmenin eserine titizlikle yaklaşarak, kapak tasarımını oluşturmayı amaçlıyor. Kapağın bir sunum ögesi olmasının ötesinde, grafik sanatının alanı olduğunu da gözden kaçırmamak gerekir. Dolayısıyla bir sinema yapıtının film müziği (soundtrack) ne kadar önemliyse kitap, CD, DVD kapağının da aynı titizlik ve yaratıcılıkla esas alınmalıdır. Bunu yaparken de eseri üretenleri hassasiyetini de dikkatten uzak tutmamak gerekir.

Şebnem Ferah   Baskerville'lerin Köpeği   Grup Perişan   Heybeli'de Tanrı ve Adam   Pansiyon Huzur

Resimlerin büyük hallerini görmek için lütfen üzerlerine tıklayınız.


Referans galeri için tıklayınız.


Talepler için Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır