Home Page
30.09.2020
30.09.2020
ORGANİZASYONLAR
WORKSHOPLAR
SÖZEL & GÖRSEL DESTEK
TASARIM / PROJE
Üyelik
facebook sayfamıza katılın !
APTÜLİKA (Aptülkadir Elçioğlu)
SANATÇILAR
Aptülkadir Elçioğlu

1962'de İstanbul'da doğdu. 1982 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (şimdi Mimar Sinan Üniversitesi) Resim Bölümü'ne girdi. Akademi'de okurken bir yandan da Cağaloğlu'ndaki dergilere gidip gelmeye başladı. İlk olarak zamanın müzik dergisinde illustrasyonla karikatür arası bir işi çıktı. Karikatürü yayınlanan ilk mizah dergisi ise Fırt olacaktı. Akademi'nin ikinci yılından itibaren resim gitgide yerini karikatüre bırakacaktı. 1986'da Gırgır dergisine girdi. Bu zaman diliminde genç arkadaşlarıyla "Nedircikler" isimli bir karikatür grubu kurdular. O vakitler Grafik (yazısız) karikatürcüler ile Dergi (yazılı) karikatüristleri arasında canhıraş bir meydan muharebesi vardı. "Nedircikler" grubu da bu iki ayrı tavırın elemanlarından oluşuyordu. Çatışmalar sonunda gelen üretimle sergiler açtılar.

 

1987'de Üniversite'yi bitirdi ve Gırgır dergisi'nde bant karikatür olarak "Grup Perişan"'ı çizmeye başladı. 1989'da aynı dergideki bir grup çizerle birlikte Hıbır dergisini kurdular. Bu köşe 1998'e kadar sürdü. Hıbır'ın son bulmasıyla birlikte bu köşeyi çizmeye son verdi. "Grup Perişan" sürecinde konularına giren rock müzik tipleri bir süre sonra bantların yanında rock köşesi yapmaya dönüşecekti. Bu zaman diliminde çeşitli müzik dergilerine de yazdı ve çizdi.

90'ların sonuna doğru politik karikatür üzerine yoğunlaşmaya başladı. Cumhuriyet'in mizah eki olan Dinozor dergisinin hem kuruluşunda yer aldı hem de çizdi. Ardından 1999'da Aydınlık dergisine karikatürist olarak girdi. Bu dergide karikatürlerin yanında 2002'den beridir de her hafta müzik yazıları yazmaktadır.

Karikatürün yanısıra, Stüdyo İmge, Boom Müzik, Haftalık, Billboard gibi dergilere müzik röportajları yapıp, müzik yazıları yazdı. Halen her hafta Cumhuriyet gazetesinin Hafta Sonu ekinde müzik yazıları yazıp, çiziyor. 2007'in Nisan'ından itibaren "Grup Perişan"ın 20. yılı sebebiyle bu karikatür dizisini Blue Jean dergisi'nde tekrar çizmeye başladı.

Karikatürlerinin konularında bire bir yer alan, rock müziği müzik yazıları ve röportajlarıyla da tanınan çizer, şimdilerde rock, blues, caz müzisyenleri ve topluluklarıyla ilgili çizimleri ağırlıkla sürdürüyor. Bu kapsamda dergilere yaptığı illustrasyonların yanısıra konsept sergi ve albüm hazırlıkları da planları arasında.

Aptülika, 'KarikaRock' etiketinin de yaratıcısıdır. KarikaRock adından da anlaşılacağı gibi karikatür baskılı tişörtlerden oluşuyor. Tüm çizimlerin ve etiketlerinin Aptülika tarafından yapıldığı bu tişörtlerin ilk serisinde Rock müzisyenlerine ağırlık veriliyor.

KarikaRock tişörtlerin birinci serisinde yer alan isimlerden bazıları; Erkin Koray, Barış Manço, The Doors, Bob Marley, Alice Cooper, Motorhead, Dr Skull, Bulutsuzluk Özlemi, Jimi Hendrix, Jethro Tull, Janis Joplin, Guns N Roses vs....dir. Ayrıca KarikaRock tişörtlerinin 5 farklı İstanbul temalı modeli de bu ilk seride yer alıyor.

KarikaRock tişörtlerinin satış merkezlerini için tıklayınız.

Aptülika'nın karikatürleri, müzik yazıları ve röportajları sitemizin ana sayfasındaki köşelerinden takip edilebilir.

Aptülika, Nexus ile NELER YAPIYOR?

  • Konser, Film, Tiyatro Afişleri
  • Albüm, CD ve Kitap Kapakları
  • Kitap İçi Resimleri
  • Her Türlü Ürüne Uyarlanabilecek Özel Etiket Tasarımı
  • Amblem, Logo, Maskot Tasarımı
  • Konseptli Çizgi Roman

 

On-line galeriden sadece bir form doldurarak, seçtiğiniz orjinal Aptülika karikatürlerini alma imkanı (Paspartulu ve orjinal imzalı karikatürler istediğiniz tarihte, istediğiniz adrese teslim edilmektedir.)